Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aref'in şovunun sırrı çözüldü

22.02.2011 20:33
Yaptığı şovla herkesi şok etmişti; fakat işin aslı bildiğiniz gibi değil!
Hürriyet'in haberine göre "Yetenek Sizsiniz" programında tahminleriyle herkesi şaşkına çeviren İranlı Aref Ghafouri'nin hile yaptığı ortaya çıktı. Fiyatı 3 bin 795 dolar olan Master Prediction adlı bir cihaz sayesinde, fiziksel bir temas olmaksızın, istenen kelimeler kayıt edilip rulo kağıda dökülüyor. Orijinal adı The Clear-Vue Master Prediction olan tahmin sistemi, yurtdışında oldukça yaygın...

Sistem şöyle çalışıyor:

"Gösterinin herhangi bir anında, bir izleyicinin istediği birşeyi seçmesini (sayı, şehir, yemek adı, en iyi otomobil, vb) ve söylemesini istersiniz. İzleyici, tercihini baskı oluşturulmadan, serbest bir şekilde yapar. Sonra, izleyicilerin dikkatini sandığa çekerek, sandığın içinde, az önce söylenileni tahmin eden bir 'Zaman Kapsülü' olduğunu açıklarsınız. Sandık açılır ve genişliği 9 inçe 4 inç (yaklaşık 23 cm'e 10 cm) olan şeffaf plastik kap kaldırılır. Kapağın vidası açılır. Bir izleyici geniş kapağı kaldırır ve tahmini okur. Tahmin yüzde 100 doğrudur."

Bu da Aref'in şovunun perde arkası:

"Dikkatlice seyrederseniz yukarda duran sandığı indirmeden önce sandığı koyacağı tekerlekli masa ortada yok. Ne zamankigazeteyırtma sahnesi başlıyor masa o sırada getiriliyor. Fakat o sırada kamera seyirciyi gösterdiği için kimse fark etmiyor, salondakilerin de dikkatine göre fark edenler olabilir.

O tekerlekli masa 10 cm civarında bir kalınlıkta onun içine koyuyor ve sahneye getiriliyor. Üzeri açılabilir olduğu için Aref üzerine gazete koyarak açılır olduğunu seyircinin fark etmemesini sağlıyor. Daha sonra sandık inerken son anda gazeteyi yere atıyor. Dikkat edin sandıktan kendisi alıyor.

Dikkatli bakarsanız masayı çevirirken kenarındaki düzenekle aradaki kısımları açıyor ve sandıktan alır almaz aceleyle sandığı kapatıyor, kıza göstermiyor.

Gazete yırtma parçaları koyma güzel bir göz boyama ve dikkat dağıtma sahnesi. Gazete parçalarını poşete koyduğunda aslında elinde iki poşet var. Ancak, kıza gözlerini kapattırdığı için kıza da olayı fark ettirmiyor. İlk bölmeye kızın yırttığı parçaları koyuyor, daha sonra cebinden önceden yırtmış olduğu kendi parçasını, “Karıştırıyorum bakın” diyerek ve diğer poşete koyuyor.

Kıza, 'Gözünü kapat ve çek' diyor. O kadar uğraşıyor ki elini sağa sola götürüyor ancak ön gözdeki kağıtlar hiç kıpırdamıyor, dikkat edin! En sonunda tek parça olan Aref'in koyduğunu alıyor. Onun üzerinde ‘Kader' ve ‘Konut' yazıyor. Kız, konutu seçseydi, ‘Bildim' diyecekti, zarfı açtırmayacaktı, ya da kaderi kimse değiştiremez diyerek CD'yi açacaktı!"
 

Bu haber toplam 7216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri