Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arif Sağ'dan 'kategorize' isyan

19 Şubat 2009 / 11:16
CHP Sancaktepe Belediye Başkan adayı Arif Sağ, "Ülkemizde siyaseti kategorize etmişler
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sancaktepe Belediye Başkan adayı Arif Sağ, siyaset ve sanatın birbirinden farklı olmadığını ve ülkemizde siyasetin kategorize edildiğini belirterek "Önceliğim işsizlik ve açlık sorunudur" dedi.

Belediye Başkanı Adayı Arif Sağ, seçimlerde oldukça iddialı. Arif Sağ, Sancaktepe'de kazanmaları halinde belediyelerin yapacağı rutin işlerin dışında önceliklerinin işsizlik sorununu çözmek olacağını söyledi. Adaylığının davet üzerine gerçekleştiğini belirten Sağ, sanatçıların da siyasette yerini alması gerektiğini ifade ederek "Sanatın siyasetten fazla bir farkı yok. Her ne kadar farklı algılansa da aynı şey. Derinlemesine incelediğimiz zaman sanatın kendisi siyasettir. Çünkü sanatın amaçlarından birisi de mesaj verme özelliğidir. Topluma mesaj verme yoluyla uyandırma, dönüştürme ve geliştirme özelliği vardır. Ülkemizde siyaseti kategorize etmişler. Belli meslek gruplarının sanki yapması gereken bir durum haline dönüştürülmüş. Bu yanlış. Türkiye'de buna avukatlar, doktorlar, belli mesleklerden insanların siyaset yaptığını görüyorsunuz. Oysa siyaset yapan bir organizasyonun bütün meslek gruplarından insanları bir araya getirmesi lazım. Meslek gruplarının tümünün bir araya gelerek, ürettiği politikalar daha faydalı olur" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kendisini davet ettiğini ve bu süreçte taşın altına elini koyması gerektiğine inandığı için, Belediye Başkan adaylığını kabul ettiğini söyleyen Arif Sağ, 300 bin nüfuslu ilçede bir hastane dahi bulunmadığını belirtti. Eğitim, ulaşım, sağlık, kentleşme ve tapu sorunu bulunan ilçede, işsizliğin had safhada olduğunu iddia eden Sağ şunları söyledi:

"Her dönem bu insanlara tapunuz verilecek denilmiş ancak verilmemiş. Kolaylıkla çözülebilecek ancak bilerek çözülmemiş. Çeşitli oyunlarla çeşitli rantlar elde edilmiş. Soygun yapılmış oradaki insanların toprağı emeği birilerine peşkeş çekilmiş. Bunları durduracağız. Bunlar düzelmediği, düzeltilmediği müddetçe ben oraya bunu yapacağım lafı havada bir laftır. Orası Türkiye'nin bir özetidir. Türkiye'nin her yerinde insanların yerleştiği bir yer. Ciddi kültür yozlaşması yaşanıyor. Oradaki insanlara kültür yozlaşmasının önüne geçecek bir kültür binası yapılması gerekir. Çocukları ve sokak ortamından alıp, spor ve sanata yönelterek, eğitim birimleri oluşturmak gerekir. Olaylara sanatçı duyarlılığı ile bakmak gerekir. İnsani duyarlılık ile bakıp çözmek lazım. Yoksa vaatlerde bulunmak çok kolay. Asli sorun işsizlik ve açlık. Bu insanlara yardım paketleri, makarna paketleri veya cebine harçlık koymak, insanları daha da fakirleştirip, onursuzlaştırır. Günlük sorunları siyasete alet etmek ahlaksızlıktır. İnsanların eline tencere verip, aşevleri önünde süründürmek edepsizliktir. İş sahası, istihdam oluşturmak lazım."

Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri