Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç: "ABD'den izin alacak değiliz!"

23.04.2013 01:41
Bülent Arınç, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin açıklamalarına sert tepki gösterdi. Arınç: "Başbakan'ın ne zaman nereye gideceğine kendisi karar verir" dedi...

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye yapacağı ziyarete ilişkin yaptığı açıklamanın "diplomatik açıdan mahsurlu" olduğunu söyledi.

Arınç, Tecrübeli bir dışişleri bakanının kesinlikle bu açıklamayı yapmayacağını ifade eden Arınç, "Gerekli olan çalışmalar yapıldıktan sonra sayın başbakanımızın verdiği tarih Amerika'nın tarihine uyarsa ne ala; ama uymazsa biz bunu gerçekleştirmiş oluruz." dedi.

Bülent Arınç, "Çok açık olmak lazım. Sayın Başbakanımız izin ve imkan bulabilseydi, sağlık şartları gündemi fevkalade yoğun olduğunu biliyoruz, imkan bulabilseydi belki nisan ayı içinde bunu gerçekleştirecekti. Ama her defasında size söyledim bu mayıs da olabilir daha farklı bir tarih de olabilir. Amacımız düşüncemiz niyetimiz sayın başbakanımızın bu bölgeyi ziyaretidir. Ama bu ziyaret için mutlaka kesin bir tarih vermek de mümkün değil doğru dade değil." diye konuştu.

Kerry Türkiye'ye üçüncü ya da dördüncü defa geldiğini hatırlatan Bülent Arınç, "Bu gelme gitmelerin bölgedeki olaylarla çok yakından ilgisi olduğunu, farklı konular olduğunu da düşünebiliriz. Bu Türkiye için bir prestijdir eksiklik değildir. Ancak sayın 'Başbakan'ın Mayıs ayı içerisinde gitmesini arzu etmiyoruz veya tavsiye etmiyoruz' şeklindeki açıklaması diplomatik açıdan mahsurludur, yanlıştır, doğru değildir." ifadelerini kullandı.

"HÜKÜMET KARAR VERİR"

Başbakan'ın veya bir Türk yetkilisinin ne zaman nereye gideceğine hükümetin karar vereceğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Arınç, şöyle devam etti: "Bunun dışında herhangi bir merciden izin almak veya onların olurlarını peşinen kabul etmek durumunda değiliz. Bunu sayın Kerry de dünya da bilir ki Türkiye ne zaman ne arzu ediyorsa bunu gerçekleştirecek güçtedir. Şu açıdan da bakabiliriz; elbette Türkiye sayın başbakanımızın bu ziyaretini çok önemli görüyorsa bu ziyaretin altyapısını ve en uygun zamanı kollaması gerekir. Bu sadece Türkiye'nin vereceği doğrudan bir kararla ilgili olmayıp Filistin ya da Gazze'yle de ilgili olabilir. Bu ziyaretin yapılacağı yerlerden de şu tarih uygundur diye bir karşılık gelmesi beklenebilir. Dolayısıyla gerekli olan çalışmalar yapıldıktan sonra sayın başbakanımızın verdiği tarih Amerika'nın tarihine uyarsa ne ala ama uymazsa biz bunu gerçekleştirmiş oluruz. Sayın dışişleri bakanının açıklamasını bu kapsamda düşünmek lazım."

"TECRÜBELİ BİR DIŞİŞLERİ BAKANI KESİNLİKLE BÖYLE YAPMAZDI"

John Kerry'nin bu açıklamasını kameralar önünde yapmasını nasıl değerlendirdiği sorulması üzerine ise Arınç, şu cevabı verdi: "Yani kameralar önünde yapılması düşüncelerini çok açık ve herhangi bir yanlış anlamaya yol açmayacak şekilde söyleme gayretinden ibarettir. Ama tecrübeli bir dışişleri bakanı kesinlikle böyle yapmazdı. Böyle bir düşüncesi varsa bunu dışişleri bakanımıza veya sayın başbakanımıza görüşünü anlatan bir tavsiye şeklinde de sunabilirdi. Bu şekilde doğrudan kendisinin kendi mekanında bir açıklama yapmasını uygun bulmadığımı ifade ettim. Bunun altından başka bir anlam çıkartmayalım. Çünkü bazı büyükelçiler vardır ki bazı dışişleri bakanları vardır ki düşüncelerini pat diye söylemiştir. Ama bunu Türkiye'de ne anlama gelebileceğini fark etmemiş veya düşünmemiş de olabilir. Çok eskilerden bilirim birilerinin bacak bacak üstüne atması dahi Türkiye'de sorun olmuştu. Ama onların kültürlerinde böyle rahatlıklar her zaman görülebilir. Belki o rahatlık içerisinde bu düşüncelerini açıklamış olabilir. Menfi anlamda çok kötü bir olaymış gibi yorumlamıyorum ama kesinlikle bir dışişleri bakanı Türkiye başbakanının yapacağı bir ziyaret konusundaki özel düşüncesini basına karşı ve doğrudan söyleyemezdi, söylememesi gerekirdi."

CHA

Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri