Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ARINÇ: AÇLIK GREVLERİ HER AN BİTEBİLİR

17.11.2012 02:12
Başbakan Yardımcısı Arınç, açlık grevleriyle ilgili olarak, "Her an Türkiye'de açlık grevlerinin bittiğini, bitirildiğini duyabilecek bir noktadayız" dedi.
Siyaset - 16 Kasım 2012 23:22

Başbakan Yardımcısı Arınç, açlık grevleriyle ilgili olarak, "Her an Türkiye'de açlık grevlerinin bittiğini, bitirildiğini duyabilecek bir noktadayız" dedi.

Bursa'da bir televizyon kanalına konuk olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, cezaevlerindeki açlık grevlerine katılanların sayısının başladığı güne göre biraz daha arttığını kendisinin de bildiğini söyledi.

Arınç, ''Örgütün talimatıyla, baskısıyla, tehdidiyle, şantajıyla, 'sen bunu yapacaksın' denildiği zaman içeridekilerin çok fazla şansı yok. Ne yaparlarsa yapsınlar, bizim için onların hayatı önemli. Dolayısıyla açlık grevlerini bitirmek bizim görevimiz" dedi.

Geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı konuşmanın, cezaevlerinde de açlık grevine girenlerin yakınları tarafından da takip edildiğini, bunun arkasından ''sanki bir yumuşama olacak ve bu geriye çekilecek, açlık grevleri bitecek'' gibi geldiğini anlatan Arınç, fakat yine belli bir merkezin bunu hala canlı tutmak istediğini söyledi.

Arınç, BDP'li milletvekillerinin kendisine de geldiğini, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile de konuştuklarını belirterek, şunları söyledi:

''(Onlar bizim talimatımızla greve başlamadılar, biz de bundan şikayetçiyiz ve bunun sona erdirilmesi için çalışmak istiyoruz) dediler, 'çalışın' dedik. Biz bugün seçmeli Kürtçe dersini koymakla esasen her şeyi yapmış oluyoruz. 'Bize güvenin' dedik. Onlar, içeridekileri vazgeçirmek amacıyla kendilerinin başlayacağını söylediler.

Onları bir ölçüde hayati tehlike içine atmak istemediler. Ben kısmen takviye aldıklarını, kısmen de her an hazır tutulan sağlık ekipleriyle gerektiği zaman gerekli müdahalenin yapılacağını biliyorum. Ama her an Türkiye'de açlık grevlerinin bittiğini, bitirildiğini de duyabilecek bir noktadayız. Bu çok kesin bir bilgi olmamakla beraber, ben olayın gidişatına bakarak ve yaptığımız temasların olumlu sonuç vereceğini tahmin ederek bunu söylüyorum.'' 

Bu haber toplam 1808 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri