Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emniyet Müdürü'nün yaptığı işgüzarlıktır

31.07.2012 01:03
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:''Burada Emniyet Müdürü'nün yaptığı bence işgüzarlıktır, beceriksizliktir, yakışıksız bir davranıştır. Milletvekili çocuğunun oraya gitmesi, yanına danışmanını alması da doğru değildir. Kaldı ki kendisine vuran kişiyi tanı

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Hatay'da milletvekili oğlu İstemi Kağan Türkoğlu'nun kendisini darbettiğini öne sürdüğü emniyet mensuplarını teşhis etmek için Emniyet Müdürlüğü'nde oluşturulan tabloyu eleştirerek, ''Burada Emniyet Müdürü'nün yaptığı bence işgüzarlıktır, beceriksizliktir, yakışıksız bir davranıştır. Milletvekili çocuğunun oraya gitmesi, yanına danışmanını alması da doğru değildir. Kaldı ki kendisine vuran kişiyi tanıdığına göre yüzleşmeye de gerek kalmamıştır'' dedi.

Arınç, konunun AK Parti'nin disiplin kurullarında da soruşturulacağını açıkladı. 

     
BAKANLAR BİLGİ VERDİ
     
     Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Toplantının gündemine ilişkin değerlendirmelerinin ardından gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplayan Arınç, bir gazetecinin, Hatay'da milletvekili oğlunun kendisine darbettiğini öne sürdüğü emniyet mensuplarını teşhis etmek için Emniyet Müdürlüğü'nde oluşturulan tabloyu hatırlatması üzerine hem Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in hem de İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in Hatay'daki olaya ilişkin Bakanlar Kurulu üyelerine bilgi verdiğini anlattı.

     Kendisinin de AK Parti il kongresi için gittiği gün Hatay'da yapılan düğünde olaya adı karışan milletvekili oğlu İstemi Kağan Türkoğlu'nun nikahında nikah şahitliği yaptığını kaydeden Arınç, ''Yayınlanan fotoğraflar veya kayıtlar insana gerçekten üzüntü veriyor ancak basınımızın bir kısmı sadece olayı olduğu kadar ele almıyor. İlliyet bağı kurarak, başka kişileri işin içine katma gayretini büyük bir vicdansızlık olarak görüyorum. İstemi Kağan Türkoğlu'nun nikahında nikah şahitliği yapmak bir siyasetçi açısından ne kadar kötü bir olaydır'' dedi. 
     
"YANLIŞ, AŞAĞILAYICI..."
     
     ''Emniyet Müdürlüğü, 'bu şahsa kimler vurdu' diye bir teşhis yapmak isterse bunun da usulü bellidir'' diyen Arınç, şöyle devam etti:

     ''Bizim gördüğümüz zaman nefret ettiğimiz fotoğraf veya görüntüde, emniyet mensupları yan yana dizilmişler. Emniyet Müdürü rütbeli olana 'sen rütbeni çıkar' diyor. Şimdi bir milletvekili oğlu, yanında danışmanı ve karşısında sıra sıra dizilmiş polisler. Bu çok küçültücü, aşağılayıcı bir davranış. Milletvekilimizin bu olayda ne kadar dahli var, bunu bilmiyoruz. 'Git oğlum onlara bu işin hesabını sor' demiş olabilir mi- Emniyete telefon ederek 'gerekeni yapın' demiş olabilir mi- Bugüne kadar böyle bir kanıt olmadı. Emniyet Müdürü işgüzarlık yapmış olabilir mi- Evet olabilir. Çünkü bir teşhis, bir yüzleşme yapılacaksa bunun şartları bellidir. Evet, gerçekten rütbe farkı olmadan, arada bariz farkları ortadan kaldıracak bir düzenlemeyle insanlar karşıya gelir ama o anda siz orada olmazsınız. Bir cam arkasından veya bir perde arkasından onlarla yüz yüze gelmeyecek şekilde bir yüzleşme yapılabilir. Burada polis memurlarına karşı onları bir suçlu gibi dizerek, karşılarına da birisini çıkarıp, 'hadi bakalım hangisiydi bunlardan' demek doğru değildir. Yanlıştır, aşağılayıcıdır.'' 
     
EMNİYET MÜDÜRÜNÜN TAVRI
     
     Emniyet teşkilatı mensuplarına hükümet olarak da bakanlar olarak da hep sevecen yaklaştıklarını kaydeden Arınç, ''Emniyet teşkilatı mensupları mesai mefhumu gözetmeden çalışıyorlar'' dedi.

     Arınç, şöyle konuştu:

     ''Burada Emniyet Müdürü'nün yaptığı bence işgüzarlıktır, beceriksizliktir, yakışıksız bir davranıştır. Milletvekili çocuğunun oraya gitmesi, yanına danışmanını alması da doğru değildir. Kaldı ki kendisine vuran kişiyi tanıdığına göre yüzleşmeye de gerek kalmamıştır.''

     Bakanlar Kurulu'nda bunların her haliyle konuşulduğunu kaydeden Arınç, ''Savcılığın bir yüzleşme talep etmesi durumunda emniyetin bunu yapması gerekir. Ya reddedecektir ya da doğru yapacaktır. Orada milletvekili çocuğunu kollayacak bir tarzda onun adeta talimatıyla hareket eder duruma gelmek doğru değildir'' diye konuştu. 
     
ERDOĞAN'DAN ARAŞTIRILSIN TALİMATI
     
     Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yarınki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında Hatay'daki olayın araştırılması için parti kurullarına talimat vereceğini açıkladı.

     Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, geçen dönem AK Parti Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran'ın alkollü olarak polislere hakaret ettiğine ilişkin görüntülerin yayınlanması üzerine, hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını ve o milletvekilinin, ihraç edileceğini anlayınca AK Parti'den istifa ettiğini hatırlattı.

JETİN PARÇALARI İNCELENİYOR

Bülent Arınç, Akdeniz'de düşürülen Türk uçağına ait 9 kritik parçanın denizden çıkarıldığını, parçaların her birinin ilgili birimler tarafından incelendiğini bildirdi.

     Toplantıda, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler kadar Suriye ile ilişkilerin de görüşüldüğünü belirten Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ve İngiltere'ye yaptığı ziyaretler hakkında bilgi verdiğini söyledi.

     Bülent Arınç, toplantıda öncelikli konunun Suriye olduğunu belirterek, bu konunun bütün detaylarıyla görüşüldüğünü ifade etti. Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Çarşamba günü Kuzey Irak'a yapacağı ziyarette, sadece Suriye konusunun değil, Türkiye ile otonom yönetim arasındaki bütün ilişkilerin de gözden geçirileceğini kaydetti.

     Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın Suriye sularındaki uçak enkazının çıkarılması çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verdiğini de söyleyen Arınç, bugün itibarıyla gemiye ait malzemelerin büyük ölçüde çıkarıldığını bildirdi. Arınç, ''Özellikle çıkarılması gerektiği belirtilen 9 kritik parçanın da tamamı çıkarılmıştır'' dedi.

     Deniz dibindeki arama faaliyetlerine devam edildiğini, arama kurtarma faaliyetlerinin birinci etabının yarın (31 Temmuz Salı) saat 24.00'te sona ereceğini kaydeden Arınç, uçak enkazından çok önemli sayılan malzemelerden radar ikaz alıcısı ve sağ motor kompresör giriş kısmı, kuyruk kısmı, sağ, sol motor kompresör kısmı, sağ dış kanat, sağ kanatçık bölgesi gibi malzemelerin başarılı şekilde çıkarıldığını bildirdi.

     Bunların her birinin ilgili birimler tarafından elektronik incelemelerle karşılaştırıldığını, özellikle bazı parçaların Ankara Elektronik Harp Destek Merkezi koordinesinde incelendiğini bildiren Arınç, parçalar üzerinde teknik çalışmaların sürdüğünü, inceleme bittiğinde sonuçların kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

     Arınç, toplantıda Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Suriye konusu dışında Myanmar konusunda da bilgi sunduğunu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de Türkiye ekonomisi ve kamu maliyesindeki gelişmeler konusunda bir sunum yaptığını söyledi. 
     
UÇAK ENKAZINDA KRİTİK PARÇALAR
     
     Gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Arınç, ''Uçak enkazından 9 kritik parçanın çıkarılması, uçağın düştüğü veya düşürüldüğü yönünde bir şey söylüyor mu-'' sorusuna, ''Hayır'' yanıtını verdi.

     İncelemelerin devam ettiğini, elde edilen malzeme listesinin elinde olduğunu belirten Arınç, ''Bunların önemli olduklarını ve özellikle olmazsa olmaz sayılabilecek 9 kritik malzemenin bulunduğunu söyleyebilirim'' dedi.

     Uçağın çıkarılan parçalarını içeren listeden örnekler sayan Arınç, kokpit ön sperliği, 41 adet muhtelif küçük parça, plastik küçük havalandırma borusu gibi malzemelerin çıkarıldığını ifade etti.

     Bir gazetecinin, ''Bir kaç gündür özellikle Şemdinli'de büyük çaplı operasyon olduğu yönünde bilgiler geliyor. Bilgi kirliliği de söz konusu. Bu konu gündeme geldi mi-'' sorusu üzerine, ''Devam eden operasyonlar güvenlik güçlerinin yapmakla zorunlu oldukları operasyonlardır. Bunların her birinin her dakika ayrı ayrı açıklanması gerekmez'' diye konuştu. 
     
DAVUTOĞLU-BARZANİ GÖRÜŞMESİ
     
     Bülent Arınç, ''Suriye'nin kuzeyinde olası Kürt devleti kurulacağı iddiasına Ankara nasıl bakıyor- Bu noktada Davutoğlu Barzani'ye hangi mesajları iletecek-'' sorusu üzerine, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani ile yapılacak görüşmenin çok etraflıca, diğer konuları da içerecek biçimde yapılmasının düşünüldüğünü belirtti. Arınç, ''Fakat, son günlerde özellikle de Halep'teki bombardımanlar başlayınca ve Suriye'nin Kuzeyi'ndeki bir takım bölgelerde bir takım örgütlerin bayrak açma veya taşkınlık yapma gibi eylemleri söz konusu olunca bu görüşmenin daha da bir ağırlık kazandığını söyleyebilirim. Bu konu da mutlaka görüşüleceklerin içeresindedir. Ancak basınımızda yer aldığı şekliyle 'Irak'ın Kuzeyi'nde ayrı bir devlet kuruluyor' bunlara itibar etmemek gerekir'' dedi.

     Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili her konunun takip etmek zorunda olduklarını söyleyen Arınç, Suriye'nin kuzeyindeki bu bölgede sadece Kürtler'in ve ifade edildiği gibi bir örgüte bağlı Kürtler'in değil, Araplar'ın de Türkmenler'in de yaşadıklarının, bu olayların münferit bir kaç olay şeklinde tezahür ettiğinin ve güçlü bir siyasi iradeyi arkasında taşımadığının ifade edildiğini, ancak ne kadar küçük görünürse görünsün her konunun kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

SÜRGÜ KASABASINDAKİ OLAY ABARTILMIŞ

Başbakan Yardımcısı Arınç, Malatya'nın Sürgü Kasabası'nda meydana gelen olayla ilgili olayın büyütüldüğü veya amaçlandığı kadar vahim bir olay olmadığını söyledi.

     Bülent Arınç, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı'na atanan Sedat Selim Ay ile ilgili sorulan bir soruya şu yanıtı verdi:

     ''Yapılan işler idari bakımdan uygun olabilir, özlük hakları bakımından uygun olabilir ama biz işin özellikle kendisine verilen görev itibarıyla, geçmişte yaşandığı iddia edilen hususlar da dikkate alınarak etik midir, doğru mudur konusu üzerindeyiz. Bir defa gazetelerde yayınlanan bütün bilgilerin doğru olmadığını, en azından yarısının doğru olmadığını söyleyebilirim. Bir mahkumiyet söz konusu değil. Eğer bir mahkumiyet söz konusu olsaydı 1. derece emniyet müdürlüğüne terfi etmesi mümkün olmazdı. Soruşturmalar geçirmiş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi belli bir sebeple karar vermiş ama işkence faili olduğu konusunda bir yargı kararının söz konusu olmadığı ifade edildi.

     Diyelim ki her haliyle terfi de edebilir, belli görevlere de gelebilir ama biz kamuya hizmet veren unsurlar olarak herkesin hakkında en azından bir hatıra taşıdığı bir insanı belli bir noktaya getiriyorsak bu hassasiyetleri mutlaka dikkate almamız gerekir. Burada bir eksiklik olduğu, bir özensizlik gösterildiği de arkadaşlarımız tarafından vurgulanmıştır'' 
     
CUMHURBAŞKANLIĞI TARTIŞMALARI
     
     Bülent Arınç, Dörtyol İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz'un terfi etmesi ile ilgili sorulan bir soruya, ''Terfiler 2 ay önce oldu. Ben TBMM Başkanıyken 600 tane polisi idare ettim. Ne kadar ikinci bölgeye giderler, ne zaman atamalar yapılır emniyet müdürü kadar bilirim'' yanıtını verdi.

     Hükümet Sözcüsü Arınç, ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın ikinci kez aday olup olamayacağı noktasında tartışmalar var''denilmesi üzerine, ''tartışsınlar dursunlar. Tartışılsın. Ramazan günü güzel oluyor'' dedi. 
     
MALATYA'DAKİ OLAY
     
     Arınç, ''Malatya'da Alevi bir vatandaşın evinin önünde Ramazan davulcusuyla tartışması ve ardından çıkan olaylar da kamuoyunu meşgul ediyor. Bu konuda neler diyeceksiniz-'' sorusuna şu yanıtı verdi:

     ''Bu konuyu da Bakanlar Kurulu toplantısında görüştük. Bunlar basında yayınlanan ve herkesin ilgisini çektiği haberlerdi. Olay büyütüldüğü kadar veya amaçlandığı kadar vahim bir olay değil. Vahameti şurada olabilir; gazeteler öyle başlıklar attılar ki Alevi vatandaşlarımıza karşı adeta bir linç kampanyasına dönüşecek bir olaydan bahsettiler. Olayla ilgili bütün bilgiler elimize geldi. Mesele belki bir basit tartışmadan büyüyen, hiç de amaçlanmayan bir yöne doğru giden bir olay.

     Davulcu davulunu çalarak sahura kaldırmak ister, bir evden itiraz olur, 'çalmanızı istemiyoruz' derler. Çok doğaldır. Yani gürültüden korkmuş olabilirler, evde hasta olabilir veya inançları sebebiyle 'kardeşim ben oruç tutmuyorum, benim evimin önünde çalma' diyebilir. Bunun hiç gayritabii bir hali yok. Bunun üzerine aralarında tartışma olur, bildiğim kadarıyla davulcu çalmaya devam eder. Sonra bu tartışma sırasında davulcuyu darp eder, evin çocukları ve kişi... Bu darp üzerine ertesi gün davulcu arkadaşlarını toplar ve evin önüne gelir. Bir davul yüzünden bakın neler oluyor... 150 kişiyle gelir, kavga biraz daha büyür. O arada birilerinin bir şey söylediği ifade ediliyor. Bu söylenen doğruysa o kötü bir şey tabii.. Valiliğe intikal eder, emniyet müdürleri koşarlar, siyasetçiler koşarlar, giderler mesele yatıştırılır. Mesele yatıştırıldıktan sonra 'hayır niye yatıştı- Bu o kadar ucuz, kolay bir olay değil' diyenler devreye girerler buradan bir çatışma ortamı çıkarmaya gayret ederler.

     Ortada olayı toplarsanız bir kavgadan ibaret, kavganın büyümesinden ibaret, kavganın büyümesinden ibaret. Yatışmıştır. Alevi-Sünni kavgasına yol açabilecek bir kıvılcım dahi yoktur. Ama bu olayı ciddi kabul ederek güvenlik güçlerimiz hem Doğanşehir Sürgü Kasabası'nda, hem Malatya'da, hem Türkiye'de buna benzer olayların yaşanmaması için yurttaşlarımızın rahatsız olmaması için gereken her türlü tedbiri de alıyorlar, alacaklar. Medyamızın da bu konuda hassasiyet göstereceğini ümit ediyorum.''

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Malatya'nın Sürgü Kasabası'nda meydana gelen olayla ilgili olayın büyütüldüğü veya amaçlandığı kadar vahim bir olay olmadığını söyledi.

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının soruları yanıtladı.
Bülent Arınç, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı'na atanan Sedat Selim Ay ile ilgili sorulan bir soruya şu yanıtı verdi:

''Yapılan işler idari bakımdan uygun olabilir, özlük hakları bakımından uygun olabilir ama biz işin özellikle kendisine verilen görev itibarıyla, geçmişte yaşandığı iddia edilen hususlar da dikkate alınarak etik midir, doğru mudur konusu üzerindeyiz. Bir defa gazetelerde yayınlanan bütün bilgilerin doğru olmadığını, en azından yarısının doğru olmadığını söyleyebilirim. Bir mahkumiyet söz konusu değil. Eğer bir mahkumiyet söz konusu olsaydı 1. derece emniyet müdürlüğüne terfi etmesi mümkün olmazdı. Soruşturmalar geçirmiş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi belli bir sebeple karar vermiş ama işkence faili olduğu konusunda bir yargı kararının söz konusu olmadığı ifade edildi.
Diyelim ki her haliyle terfi de edebilir, belli görevlere de gelebilir ama biz kamuya hizmet veren unsurlar olarak herkesin hakkında en azından bir hatıra taşıdığı bir insanı belli bir noktaya getiriyorsak bu hassasiyetleri mutlaka dikkate almamız gerekir. Burada bir eksiklik olduğu, bir özensizlik gösterildiği de arkadaşlarımız tarafından vurgulanmıştır''

-Cumhurbaşkanlığı tartışmaları-

Bülent Arınç, Dörtyol İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz'un terfi etmesi ile ilgili sorulan bir soruya, ''Terfiler 2 ay önce oldu. Ben TBMM Başkanıyken 600 tane polisi idare ettim. Ne kadar ikinci bölgeye giderler, ne zaman atamalar yapılır emniyet müdürü kadar bilirim'' yanıtını verdi.
Hükümet Sözcüsü Arınç, ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın ikinci kez aday olup olamayacağı noktasında tartışmalar var''denilmesi üzerine, ''tartışsınlar dursunlar. Tartışılsın. Ramazan günü güzel oluyor'' dedi.

-Malatya'daki olay-

Arınç, ''Malatya'da Alevi bir vatandaşın evinin önünde Ramazan davulcusuyla tartışması ve ardından çıkan olaylar da kamuoyunu meşgul ediyor. Bu konuda neler diyeceksiniz-'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Bu konuyu da Bakanlar Kurulu toplantısında görüştük. Bunlar basında yayınlanan ve herkesin ilgisini çektiği haberlerdi. Olay büyütüldüğü kadar veya amaçlandığı kadar vahim bir olay değil. Vahameti şurada olabilir; gazeteler öyle başlıklar attılar ki Alevi vatandaşlarımıza karşı adeta bir linç kampanyasına dönüşecek bir olaydan bahsettiler. Olayla ilgili bütün bilgiler elimize geldi. Mesele belki bir basit tartışmadan büyüyen, hiç de amaçlanmayan bir yöne doğru giden bir olay.

Davulcu davulunu çalarak sahura kaldırmak ister, bir evden itiraz olur, 'çalmanızı istemiyoruz' derler. Çok doğaldır. Yani gürültüden korkmuş olabilirler, evde hasta olabilir veya inançları sebebiyle 'kardeşim ben oruç tutmuyorum, benim evimin önünde çalma' diyebilir. Bunun hiç gayritabii bir hali yok. Bunun üzerine aralarında tartışma olur, bildiğim kadarıyla davulcu çalmaya devam eder. Sonra bu tartışma sırasında davulcuyu darp eder, evin çocukları ve kişi... Bu darp üzerine ertesi gün davulcu arkadaşlarını toplar ve evin önüne gelir. Bir davul yüzünden bakın neler oluyor... 150 kişiyle gelir, kavga biraz daha büyür. O arada birilerinin bir şey söylediği ifade ediliyor. Bu söylenen doğruysa o kötü bir şey tabii.. Valiliğe intikal eder, emniyet müdürleri koşarlar, siyasetçiler koşarlar, giderler mesele yatıştırılır. Mesele yatıştırıldıktan sonra 'hayır niye yatıştı- Bu o kadar ucuz, kolay bir olay değil' diyenler devreye girerler buradan bir çatışma ortamı çıkarmaya gayret ederler.

Ortada olayı toplarsanız bir kavgadan ibaret, kavganın büyümesinden ibaret, kavganın büyümesinden ibaret. Yatışmıştır. Alevi-Sünni kavgasına yol açabilecek bir kıvılcım dahi yoktur. Ama bu olayı ciddi kabul ederek güvenlik güçlerimiz hem Doğanşehir Sürgü Kasabası'nda, hem Malatya'da, hem Türkiye'de buna benzer olayların yaşanmaması için yurttaşlarımızın rahatsız olmaması için gereken her türlü tedbiri de alıyorlar, alacaklar. Medyamızın da bu konuda hassasiyet göstereceğini ümit ediyorum.''

Bu haber toplam 2212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri