Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç siyaseti bırakacağını açıkladı

23.11.2013 00:56
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç siyasi hayatı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Washington’a gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan ile olan ilişkisinin ne durumda olduğu sorusuna“Talebimi karşıladı. Nasıl karşıladığı, ne yaptığımız bırakın bizde kalsın. Şu anda görevime devam ediyorum”dedi.

“Ben Başbakan’la geçmişte siyaset yaptım. Bugün de siyasete devam ediyorum. Bu partiyi birlikte kurduk. Birlikte başarıya götürdük. Zor günleri birlikte göğüsledik ve karşıladık. Bugün geldiğimiz noktada, hepimizin sevinci ortaktır. Ancak siyaset yapma noktasında ve insanlarla ilişki kurma noktasında veya bazı olaylara farklı perspektiflerden bakma noktasında ayrılıklarımız her zaman olabilir. Bu insanın doğasında vardır. Bir insan daha yumuşak olur, daha müsamahalı bakabilir. Bir insan biraz daha buyurgan olur veya biraz daha otoriter olur. Bir insan belki biraz daha karşı tarafla empati yapmaya çalışır. Farklı farklı. Yani insanın olduğu her yerde, parmakizlerimiz bile birbirlerinden farklı olduğuna göre farklı yapıda, farklı davranışlarda, farklı konuşmalarda bulunabiliriz. Ama bu temelde bir ayrılık anlamına gelmez. Mutlaka yine karşılıklı konuşarak çözebileceğimiz bir mesele olmanın ötesine geçmez."

GÖREVİME DEVAM EDİYORUM

Benim bir konuda Hükümet sözcüsü olarak ifade ettiğim bir meseleyi Sayın Başbakan farklı biri biçimde ortaya koydu. Bu, ikimizin arasında hoş olmayan bir durum meydana getirdi. Ben de kendisinden açıklama talep ettim. Birey olarak benim hakkımdır. Bakan olmanın ötesinde. Benim de bir kişiliğim var, benim de bir onurum var, benim de toplumda bir saygınlığım var. İtibarım var. Onun (Başbakan’ın) benden daha fazla var. Ama ben kendime bakıyorum. Yani benim söylediğim sözlerin doğru olması gerekir. İnsanlar böyle inanmalı. Bu konuda ben samimi olarak, bir TV kanalında üstelik, talepte bulundum. O benim talebimi karşıladı. Nasıl karşıladığı, ne yaptığımız bırakın bizde kalsın. Şu anda görevime devam ediyorum.

SİYASETİ BIRAKIYORUM

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1,5 yıl sonra siyaseti bırakacağını dile getirdi. İktidarda 11 yıldan beri bulunan bir partinin yıpranabileceğini belirten Arınç, “Yüz eskimesi derler. Yani her gün kaymaklı baklava yenmez. Adamı çok seversiniz ama her gün karşınızda. Yüz eskimesi olabilir. İşte ben yüzüm daha fazla eskimesin diye 1,5 sene sonra siyaseti bırakıyorum. Herkes keşke bunu yapabilse. Yüz eskitmemek lazım. Yıpranmamak lazım. Yıpranmamak için devamlı bir değişim içerisinde olmak lazım. Yeni şeyler yapmak lazım. Çıtayı yükseltmek lazım. Hizmete endeksli bir siyaseti güçlendirmemiz lazım." şeklinde konuştu.

ABD'nin başkenti Washington'da temaslarda bulunan Bülent Arınç, Carnegie Endowment adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen Türkiye’nin Demokrasi Süreci: Başarılar ve Zorluklar’ adlı seminere katıldı. 

İRAN'DA RUHANİ İLE BİR DEĞİŞİM OLABİLİR

Konuşmasında Türkiye ile İran ilişkilerinin geleneksel olarak belli olduğunu dile getiren Arınç, bu ülke ile ilişkilerin Suriye meselesi sebebiyle bir soğukluk olduğunun söylenebileceğini ifade etti. ABD’nin İran ile ilişkisinin son günlerde Türkiye’den daha ileri noktada olduğunu kaydeden Arınç, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin göreve gelmesinin ardından ilişkilerinin seyrinin değişebileceğini dile getirdi. Arınç, “Ruhani’nin cumhurbaşkanı seçilmesiyle yeni bir değişim veya yeni bir farklı bakış açısının İran’a hakim olabileceği konusunda belki bir öngörüye sahip olabiliriz.” dedi.

Suriye konusunda da açıklamalarda bulunan Arınç, bölgedeki sorunlardan rahatsız olduklarını ifade etti. Binlerce insanın öldüğü ve şehirlerin yok olduğu ülkede insanlık dramının yaşandığını dile getiren Arınç, Türkiye’nin Suriye konusundaki tavrının bu konuda aşağı yukarı herkes tarafından bilindiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç düşünce kuruluşuna geldiği sırada küçük bir grup tarafından protesto edildi. 

ensonhaber

Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri