Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç'tan AB ve ABD'ye Mısır tepkisi

06.07.2013 13:43
Arınç, Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla ilgili olarak ABD, AB ve Körfez ülkelerini eleştirdi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mısır'da gerçekleşen darbe ile ilgili ABD ve AB'ye eleştirilerde bulundu.

Arınç şunları söyledi;

"MISIR HALKINA İHANET"

Seçimle gelenler ancak seçimle giderler. Adını darbe koymazsınız ama yapılan iş demokrasiye doğrudan müdahaledir. Yüzde 52 oyla seçilmiş  Cumhurbaşkanı'nı gözaltına almak darbe niteliğini ortadan kaldırmaz. Bu Mısır halkına karşı bir ihanettir.

Türkiye olarak geçmişteki acı tecrübelerimize baktığımızda Mısır halkını daha iyi anlıyoruz. Bu olayı bir darbe olarak görebiliriz.

"SİYASİ TUTUKLAMA OLMAMALI"

Yönetime gelen ve ant içmesiyle göreve başladığı iddia edilen kişiye şu uyarıları yapmamız lazım: Siyasi tutuklama yapılmaması lazım. Başbakan bir yıla mahkum edildi. Mursi halkın oylarıyla seçilmiştir ve derhal serbest bırakılmalıdır. Gözaltılar son bulmalıdır. Halka karşı şiddetkullanılmamalıdır. Ordu ve silahlı güçler halkına karşı Esad'ın yaptığı gibi şiddet kullanmamalıdır.

Şiddete sapmayın, şiddet dışı protesto eylemlerinde bulunabilirsiniz. Çatışmayın. Sizi bunun içerisine sokmak isteyenler olabilir. Siz bu oyunları bozun. Emin olun demokrasi bütün sorunları çözecek kadar güçlü.

ABD VE AB'YE TEPKİ

ABD başta olmak üzere AB, Körfez ülkeleri neden korktunuz da bu tebrikleri yapmak için bir gün bile beklemediniz. Darbecilere alkış tutanlar hiçbir zaman iflah olmadı. Hiçbir darbe şirin gösterilemez. Muhalefetimiz bu darbeyi yarım ağızla kınarken bir taraftan da Mursi'yi eleştiriyor. Hükümet hata yapmış olabilir, bu hataların hiçbiri insan hayatına mal olmadı. Siyasetçiler hata yaparsa halk bu hatayı seçimde düzletir.

Bu haber toplam 1504 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri