Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç'tan hakime tepki!

19.01.2012 17:25
Bülent Arınç: 'Vicdanen tatmin olmadım' sözü hakime yakışmadı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Hrant Dink suikastının 'örgütlü bir suç olmadığı'na karar veren hakimin 'Vicdanen tatmin olmadım' sözlerine tepki gösterdi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hrant Dink davasında 'Suikast örgütlü değildi' kararını veren mahkemenin başkanı Rüstem Eryılmaz'ın "Vicdanen ben de tatmın olmadım" sözlerinin bir hakime yakışmadığını söyledi.

Bu sözlere inanmanın güç olduğunu dile getiren Arınç, "Bir mahkeme başkanı tarafından kullanılacak söz değildir. Hakimler delil durumu ve vicdanlarına göre karar verirler. Ben vicdanen tatmin olmadığımı söylemiştim. Bu olayla ilgili dava açıldı, hükümetin görevi yargıyla, kollu güçleriyle işbirliği yaparak zanlıları yargıya çıkarmaktır" diye konuştu.

Davanın temyiz aşamasında devame edeceğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı, kişisel duygu ve düşünceleri bir kenara bırakıp, son kararı beklemek gerektiğini kaydetti.

Sadece bir kişinin sorumlu görülmesinin ve 18-20 kişinin serbest kalmasının vicdanları yaraladığını tekrar eden Arınç, "Sanıklardan biri hakkında hüküm yok, hakime bu sorulmalıdır" dedi. 

Bu haber toplam 1164 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri