Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arınç'tan Twitter Açıklaması

26.03.2014 16:37
Başbakan Yardımcısı Arınç, idare mahkemesinin twitter kararıyla ilgili, "Biz yargı kararlarına uyarız çünkü anayasa bunu emrediyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin twitter'a erişimin engellenmesi konusundaki sorusu üzerine "Haberim oldu, zannediyorum bir iki saat önce Ankara'da bir idare mahkemesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın twitter'a erişimi yasaklayan kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Biz yargı kararlarına uyarız çünkü anayasa bunu emrediyor. Yargı kararlarını beğenmiyor olabiliriz ama uyarız. Dolayısıyla bu karar gerçekse, gerekçesiyle yazılmışsa, tebliğ de yapılmışsa bundan sonra TİB'in yapacağı işler bellidir" diye konuştu.

Bu konunun çok tartışıldığını ifade eden Arınç, Başbakan Erdoğan'ın da dün televizyon programında bu konudaki düşüncelerini tekrarladığını belirtti.

İnternete erişim yasaklanmadığını, internete her türlü erişimin kolaylaştırıldığını dile getiren Arınç, AK Parti iktidarından önce 20 bin olan internet abonesi sayısının 30-40 milyonları bulduğunu aktardı.

Paylaşım siteleriyle ilgili yasaklama getirilmediğine işaret eden Arınç, şunları söyledi:

"İnternete erişim konusunda, geniş bandı destekleme konusunda hükümetimizin yaptığını Amerika bile yapmamıştır. Bu konuda özgürlükçüyüz, herkesin bilgilenme, haber alma hakkına saygı duyuyoruz. Ancak twitter Amerika'da bir şirkettir. Paylaşım siteleri üzerinden bir işlem yapıyor, görev yapıyor. Facebook gibi twitter da halkımız tarafından çok kullanılıyor. Burada hiçbir zaman yasaklama, engelleme getirmedik. Ama şöyle bir gerçek var. Gerçekte suç olan birşey sanal dünyada da suçtur. Yani siz benim yüzüme karşı hakaret edersiniz bunu sanal alemde de yapsanız suçtur. Veya gerçek hayatta elinize silah alıp da ben bu adamı öldüreceğim diye tehdit etseniz bunu sanal dünyada da yapsanız suçtur. Birini diğerinden ayırmak mümkün değil. O yüzden evrensel hukuk şunu getirdi. İnsanların kişilik haklarına saldırmayacaksın, insanların özel hayatına girmeyeceksin, karıştırmayacaksın, araştırmayacaksın. Suç işlemeye tahrik etmeyeceksin. Bu konularda mahkemeye yapılan müracaat üzerine mahkemeler o sayfayı kapatma kararı alıyorlarsa elbette bunu uygulamak zorundayız."

Twitter'ın ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerden gelen kararları uyguladığını kaydeden Arınç, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin neyi eksik. Türkiye'deki mahkeme, mahkeme değil mi? Türkiye'deki yargı, yargı değil mi? Mahkeme kararını uygulamak zorunda. Twitter'i tamamen kapatmaktan değil, o kötü işler yapan sayfayı kapatmaktan bahsediyorum. Mahkeme kararları, ABD'deki merkeze gönderilmiş olmasına rağmen bunu uygulamadılar. Uygulanmayınca da TİB bu konuda bir kapatma kararı verdi.  'Siz uygularsanız ben de açacağım' dedi. Bir tanesini uyguladılar ama diğerlerini uygulamadılar. Dolayasıyla şimdi gerekçesini bilmiyorum. İşin içerisine idare mahkemesi girmişse bu karar uygulanır ama bölge idare mahkemesine itiraz edilebilir, ayrı şeyler. Biz bu konuda insanı esas alıyoruz. İnsanın haysiyeti, onuruna, aile hayatına, şerefine dokunuluyorsa biz de ona dokunuruz diyoruz. Bizim için insan değerlidir, kıymetlidir."

NİĞDE'DEKİ GÜVENLİK GÜÇLERİNE SALDIRI

Başbakan Yardımcısı Arınç, partisinin Hatay Seçim Koordinasyon Merkezi'nde partililerle bir araya geldi.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, bir gazetecinin Niğde'deki güvenlik güçlerine yönelik saldırıyla ilgili sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Maalesef geçtiğimiz günlerde, Niğde'de yol güzergahında o anarşistler, bu radikal unsurlar, caniler, bu katiller bizim askerimizi, jandarmamızı, bir de polisimizi şehit ettiler. Kaçmak istediler, ikisi yakalandı, sonradan da biri yakalandı. Bu insanlar, akılları başlarından gitmiş, bir yerlerden zombi haline getirilmiş. Çünkü dün gazetede yayınlanan o ifadeler doğruysa bizden birilerini öldürdükleri için kendilerini adeta çok yukarılarda görüyorlar, görevlerini yaptıklarını söylüyorlar. Türk yargısına ifade vermeyeceklerini, Türk askerini öldürmenin kendileri için bir görev olduğunu söyleyecek kadar akıldan, vicdandan, insanlıktan nasipsiz, suratına baktığın zaman zaten ne hale geldiği görülüyor. Bir yerlerde yetiştirilmiş, ellerine öldürmek için silahlar verilmiş. Hamdolsunki bunlar yakalandı da bu insanların kimliğini de zihniyetini de öğrenme imkanımız oldu."

ÜMRANİYE'DEKİ SİLAHLI SALDIRI

Ümraniye'de polisin bir eve baskın yaptığını hatırlatan Arınç, "Polisimizden ve varsa askerimizden yaralı olduklarını biliyorum. Onlardan ölen var, yakalanan var. Bunların kimlikleri ve niçin yaptıkları açığa çıktı. 

Ancak, örgüt ismini vermediler ben de vermek istemiyorum. Çünkü arkadan yapılacak operasyonlar için belki söylenmemesi gerekiyordur. MİT, güvenlik güçlerimiz olaya el koydu. Ancak, bunların özellikle bir kısmının Esed yanında muhaliflere karşı çarpışan aşırı radikal unsurlar olduklarını söyleyeyim. Daha sonraki operasyonlarda bunların hepsi ortaya çıkınca gerçek yaftaları, isimlerini de söylemek mümkün olur. Allah cezalarını versin. Allah bu felaketten ülkemizi ve insanımızı korusun" diye konuştu.

MHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYININ ADAYLIKTAN ÇEKİLMESİ

MHP Siirt Belediye Başkan adayı Muammer Ekinci'nin adaylıktan çekilmesi ve gerekçe olarak da partisinin paralel yapı ile ortak hareket etmesini kabullenmemesi olduğunu açıklamasıyla ilgili düşünceleri sorulan Arınç, salondakilerin CHP'li adayın çekildiğini belirtmesi üzerine, iki partinin birbirinden farkı olmadığını kaydetti.

MHP ve CHP'nin azı yerlerde sembolik aday gösterdiğini dile getiren Arınç, şöyle devam etti:

"Aday göstermeleri ve siyaset yapmaları çok doğaldır. Keşke CHP de, MHP de orada olsa, keşke adayları olsa ve keşke onlar da siyaset yapsalar. Çünkü Türkiye için en büyük talihsizlik AK Parti ve BDP'nin orada başa baş kalması. Hamdolsun, biz gerekeni yapıyoruz. Ama çok siyaset olsa, herkes kendi görüşlerini düşüncelerini açıklasa, herkes orada sandıklara sahip çıksa Türkiye'nin işi kolaylaşır. BDP ile AK Parti arasında gerginliğin ne boyutlara vardığını biliyorsunuz. BDP kendini oraların tek hakimi sayıyor. Başka oy çıkmasın diye tehditle, şantajla maalesef baskıyla insanları etki altına alıyor. Gönülden söylüyorum, keşke MHP, CHP başka partiler de orada siyaset yapabilseler, farklı seçenekler sunabilseler."

habervaktim

Bu haber toplam 1516 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri