Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arslan'ın Görüştüğü Albay

30.01.2011 13:11
MİT, Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan'ın saldırıdan önce Bulgaristan'da emekli bir albayla görüştüğünü teyit etti.

 

MİT'in Ergenekon mahkemesine gönderdiği yazıda saldırıyı gerçekleştiren örgütün emekli albaydan emir aldığı, bağlantıyı 'MİT Mete' kod adlı Ergenekon sanığının sağladığı belirtildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) birinci Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda, Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan'ın saldırıdan önce Bulgaristan'da emekli bir albayla görüştüğü bilgisini teyit etti. Alparslan Arslan'ın saldırıdan önce Bulgaristan'da emekli bir albayla görüştüğü yönünde duyum alındığına yer verilen yazıda, örgütle Bulgaristan arasındaki bağlantıyı 'MİT Mete' lakaplı Ergenekon sanığının sağladığı belirtildi.
 

EMİR BULGARİSTAN'DAKİ ALBAYDAN

Silivri Cezaevi'nde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen Birinci Ergenekon davasının önceki günkü duruşmasına, Danıştay saldırısını gerçekleştiren tutuklu sanık Alparslan Arslan'la ilgili MİT'ten gelen yazı damga vurdu. Tutuklu sanık Zekeriya Öztürk'ün talebi doğrultusunda MİT'ten gelen yazıyı mahkeme heyetine başkanlık yapan üye hakim Hasan Hüseyin Özese okudu. MİT Müsteşarlığı'ndan gönderilen yazıda, MİT'in istihbarat ürettiği, teyit edilemeyen bilgilerin istihbarat olarak değerlendirilmediği ve çeşitli makamlara sunulmadığı belirtildi. Ancak istihbarat olarak değerlendirilmeyen bazı ham bilgilerin de tehlike ve önem arz etmesi durumunda Başbakanlık gibi gerekli kurumlara iletildiği kaydedildi. Kanlı Danıştay saldırısıyla ilgili bir örgütten bahsedilen yazıda "Söz konusu örgüte emir veren kişinin Bulgaristan'da yaşayan emekli bir albay olduğu, Alparslan Arslan'ın, Bulgaristan'daki bu albayı ziyaretinin ardından Danıştay saldırısını gerçekleştirdiği" bilgisine yer verildi. Konunun 24.07.2007 tarih ve 35 sayılı notla Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı'na iletildiği de belirtildi.

BAĞLANTIYI 'MİT METE' SAĞLIYORDU

Yazıda, Alparslan Arslan'ı Danıştay saldırısına azmettirmekle suçlanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'le 'MİT Mete' lakaplı kişiyle ilgili önemli bilgilere de yer verildi. Buna göre, Ergenekon davasının tutuksuz sanıkları arasında yer alan Mete Yalazangil olabileceği değerlendirilen 'MİT Mete', örgütün Türkiye ile Bulgaristan arasındaki bağlantısını sağlıyordu. Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile Türk İntikam Tugayı'nın (TİT) kurucusu ve Akın Birdal'a suikast girişimin azmettiricisi olmakla suçlanan Ergenekon sanığı Semih Tufan Gülaltay'ı da 'MİT Mete' tanıştırdı.

SALDIRIDAN ÖNCE PARA İDDİASI

Sanık avukatlarının belgeyle ilgili yaptığı konuşmalarda, Danıştay saldırısından önce Çeçenistan'dan 2 kişinin getirilip Ümraniye'de bir caminin altında saklandığı, Ergenekon ana davası sanığı Zeki Yurdakul Çağman'ın da belgede isminin geçtiği duyuldu. Çağman ile ilgili bölümde, 100 milyon TL rakamının geçtiği ileri sürüldü. Öte yandan İşçi Partisi'nin yarın konuyla ilgili açıklama yapacağı öğrenildi.


'AKRABA ZiYARETi' DEMiŞTi

Danıştay cinayeti tetikçisi avukat Alparslan Arslan, mahkemede daha önce verdiği ifadede, saldırıdan önce Bulgaristan'a gittiğini kabul etmiş, ancak orada akraba ziyareti için bulunduğunu iddia etmişti.


Sanıkları panikleten yazı

Danıştay saldırısının perde arkasına ışık tutacak bilgilerin yer aldığı MİT yazısının Ergenekon sanıkları arasında endişeye neden olması dikkat çekti. Sanık avukatlarının duruşmada yazıyı gazetecilerden saklamaya çalıştığı görüldü. Basın mensupları belgeye ulaşmak isteyince, sanık avukatlarının birbirlerine bu belgenin verilmemesi konusunda uyarıda bulundukları gözlendi. Muhabirler, belgeyi alabilmek için eşi aracılığıyla tutuklu sanık İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e konuyu iletti. Önce belgenin verilmesi konusunda avukatı Osman Aydın Şahin ile konuşan Perinçek'in, daha sonra yanında bulunan tutuklu sanık Muzaffer Tekin'le konuşması sonrası belgeyi vermekten vazgeçmesi dikkat çekti.

Bu haber toplam 1814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri