Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ASELSAN İntiharında İmza Skandalı

27.06.2011 01:29
Gölcük’ten çıkan yeni belgelere göre, “intihar etti” denilen ASELSAN çalışanının otopsi raporu onaysız.

ASELSAN’da savaş uçaklarının yazılımının modernizasyonu için çalışan ve 2006 yılında psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle intihar ettikleri öne sürülen mühendisler Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal ve Evrim Yançeken ile ilgili soruşturmada ilginç bir bilgi ortaya çıktı. Askeri casusluk soruşturmasında ele geçen belgede, Ağustos 2006’da Ankara’da aracında ölü bulunan Hüseyin Başbilen’in otopsi raporunda başhekim imzası bulunmuyor.

Doktorlar ifadeye çağrıldı

Adli kaynaklardan alınan bilgiye göre altı kişilik heyet, raporu başhekimin onayını almaksızın hazırladı. Raporda imzası bulunan altı doktor, önümüzdeki günlerde ifadeye çağrılacak. Doktorlara raporda neden başhekim onayı olmadığı sorulacak ve herhangi bir kastın bulunup, bulunmadığı araştırılacak.

Ölümlerin sırrı belgelerde

Askeri casusluk operasyonunda ele geçirilen ASELSAN’a dair belge ve dokümanlar, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından intihar olayını soruşturan Ankara Başsavcılığı’na gönderilmişti. Belgelerde ASELSAN intiharlarına ışık tutacak şekilde telefon görüşmelerinin yer aldığı, görüşmelerin biri asker iki kişi arasında geçtiği bildirildi. Söz konusu telefon görüşmelerinde mühendislerin ölümlerine atıfta bulunulduğu öne sürüldü.

Savcılığın, gelen belgelerde ismi geçen kişilerin tamamının ifadesine başvuracağı, bunlardan bazılarının Ergenekon ve Balyoz davası sanıkları olduğu için bu kişilerin talimatla ifadeleri alınması yönünde İstanbul Özel Yetkili Savcılığına yazı gönderdiği öğrenildi.

Askeri casusluk operasyonu kapsamında ele geçirilen belgelerde ASELSAN dosyası bulunduğu ve yine aynı operasyon kapsamında ele geçirilen harici bellek içerisinde “ASELSAN ve SAGEM’e yoğunlaşalım, sorun çıkaranlar var. Sorunun kaynağı bulunmalı, gereken yapılmalı” şeklinde notlar ele geçmişti.

Taraf 

Bu haber toplam 3410 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri