Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ASELSAN'dan sürpriz füze teklifi!

12.12.2013 12:54
ABD ve NATO'nun ardı arkasına gelen tepkilerine karşın yurt içinden çarpıcı bir öneri geldi. Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, "Fırsat verilirse biz de yaparız" dedi.

ABD Kongresi'nin 2014 savunma bütçesine bir madde ekleyerek Türkiye'nin Çin'den alacağı füze sisteminin NATO'ya entegre edilmesinde Amerikan fonlarının kullanımınıengelledi.

Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, "Fırsat verilirse biz de yaparız" dedi. TSK için üretilecek füze savunma sistemininihalesinde birinci gelen Çinli üretici CPMIEC'nin alt yüklenici sözleşmesi imzalamak üzere görüştüğü Türk şirketleriarasında Aselsan da yer alıyor.

Biz herşeyine hakim olmak istiyorsak milli olarak yapmalıyız

Çin'den önemli iş payı alması beklenen Aselsan'dan çok dikkat çekici bir 'çıkış' geldi. Aselsan'ın fabrika açılışı için Kazakistan'da bulunan Genel Müdür Cengiz Ergeneman, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken şunları söyledi: Türkiye'ye sunulan teklifleri bize büyük altyapı kazandıracak yeterlilikte görmedik. Üretilecek sistemin 'milli' olması gerektiğini düşünüyoruz ve 'biz yaparız' diyoruz." "Alçak ve orta irtifalı füze sistemlerinde elde ettiğimiz bilgi birikimiyle yüksek irtifa - uzun menzile gidebiliriz. Üretmiş olduğumuz çok amaçlı radarın menzili bir hayli yüksek. Hava savunma radarı için de bunu yaparız. İlgili makamlara arz ettik. Ne kadar erken. Dünyada bu tip dört sistem var. Ama her biri belirli bilgileri paylaşmıyor. Biz herşeyine hakim olmak istiyorsak milli olarak yapmalıyız." "Yeni bir süreç başlayabilir ya da mevcut süreç devam edip bizim önerimiz ilave bir süreç olarak başlayabilir. Sadece radarı yapmakla kalmayacağız. Galyum nitrat teknolojisi için 8-9 yıldır Bilkent ile birlikte çalışıyoruz. Radar üretiminde çok önemli bu kimyasal teknolojisine de artık sahibiz." Ankara'da halen iki fabrikaya sahip bulunan Aselsan, Gölbaşı'nda kurduğu radar fabrikasını martta hizmete açacak. Temelli'de satın alınan 400 dönümlük arazi üzerinde de hava savunma sistemi imalat ve test merkezi kurulacak. Aselsan'ın önerisi kabul görürse, füze savunma sisteminin roket patlayıcı ve itki sistemi Roketsan tarafından üretilecek. Aselsan da radar, güdüm başlığı, komuta kontrol ve haberleşme sistemlerini geliştirecek. Aselsan'ın ikincil halka arz için teklif aldığı ABD'li danışmanlık şirketi Meryll Lynch, "Çin krizi" nedeniyle teklifini geri çekmişti.

5 teklif aldıklarını belirten Ergeneman, "Birinci seçenek olmayınca halka arz ortada kaldı diye bir durum yok. İkinci sıradaki Garanti Yatırım-Goldman Sachs konsorsiyumu ile görüşmelere başlayacağız" dedi. Askeri üretimle tanınan Aselsan sivil sektör yatırımlarına da hız verdi. Ergeneman Leopard-2 tank modernizasyonu ve yerli Altay tankı üretiminde elde edilen 'akıllı sistem' teknolojisini Marmaray gibi raylı sistemlere entegre edebileceğini belirtti.

Türkiye'nin tamamen yerli savunma ve havacılık teknolojilerine her yıl birkaç teknoloji harikası daha ekleniyor.

(Habertürk)

Bu haber toplam 5096 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri