Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asker Artık Kaleüsler'le Daha Güvende!

23.01.2013 01:48
Hükümetin başlattığı barış süreci devam ederken terörle mücadelede hız kesmiyor. Başbakan'ın talimatı ile sınıra Kaleüsler'in kurulmasına başlandı..

Kuzey Irak sınırında konuşlanan üslere betondan zırh... Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bölgede yaptıkları incelemelerin ardından talimat verdi, çalışmalar başladı. Ulaşımın ancak yürüyerek ya da havadan sağlandığı kritik 14 üs bölgesi, Şırnak Valiliği ve 23. Jandarma Tümen Komutanlığı tarafından güçlendiriliyor.

BETON YOLLU 'KALEÜS'

- 30 milyon TL'lik proje kapsamında önce sınıra sıfır noktasındaki üslerin eksikleri çıkarıldı. Hazırlanan raporda birçoğunun elektrik, su, ulaşım ve bina sorunu bulunduğu belirlendi. Ardından da güçlendirme çalışmaları için düğmeye basıldı. 
- İLK etapta üslere karayoluyla ulaşım için 130 kilometrelik yol yapıldı. Böylece sınır boyunca sarp kayalıklar ve hakim tepeler üzerindeki üsler birbirine bağlandı. Yollar, kış şartlarından etkilenmemesi için asfalt yerine betonla döşendi.
- BETON yollar, teröristler tarafından toprak yollara kolaylıkla döşenen mayın tuzağını önleyecek. Destek ekipler, helikopterin kalkmadığı durumlarda karayoluyla kısa sürede üsse yetişecek. Sınır köylülerinin de yararlanacağı yollar, şu ana kadar
39 noktada tamamlandı.

- ÇADIR ya da derme çatma barınaklarda kalan askerler için inşa edilen binalar, gözetleme kulesi dahil üç katlı. 30 personelin barınacağı şekilde tasarlanan 'Kaleüsler'in içerisinde yemekhaneden yatakhaneye kadar her detay düşünüldü.

YÜZDE 75'İ TAMAMLANDI

- ÜS bölgelerindeki askerler, elektrik ihtiyacını jeneratörle ağır kış şartlarında su ihtiyacını da karları eriterek gideriyordu. Bu da güvenlik zaafiyetine neden oluyordu. Kaleüslere elektrik ve su tesisatı çekildi. Böylece güvenliğin yanı sıra barınma kalitesi de artırıldı.
- PROJENİN şu ana kadar yüzde 75'lik bölümü tamamlandı. Yıl sonuna kadar tüm üs bölgeleri tamamen güçlendirilecek.

Vali Özkan yerinde inceledi

ŞIRNAK Valisi Vahdettin Özkan, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ali Doğan İnce'yle birlikte Beyaztepe ve Altıntepe askeri üs bölgelerinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Tipi altındaki ziyaret geçen hafta gerçekleşti.

Bu haber toplam 2806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri