Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asker çocuğu Kerem Koç'tan vicdani ret talebi

15.11.2012 01:51
11 yıl önce Hristiyan olan astsubay çocuğu askerlik yapmamak için vicdani reddini istedi.

11 yıl önce hristiyanlığı tercih eden ve Antalya Protestan Kilisesi Rahibi olan emekli astsubay çocuğu 29 yaşındaki Kerem Koç zorunlu askerliğe karşı olduğu için vicdani reddini açıkladı. Koç, "Tüm militarist dayatmaları ve bunun bir sonucu olan bedenim üzerindeki egemenlik iddiasını reddediyorum" ifadesini kullandı.

11 YIL ÖNCE HIRİSTİYANLIĞI TERCİH ETTİ

Emekli bir astsubayın çocuğu olarak ’Seküler Müslüman: Laik Müslüman’ bir aile ortamında büyüdüğünü belirten Rahip Koç, 11 yıl önce Hristiyanlığı tercih ettiğini söyledi. Rahip Kerem Koç, Kanada’da 3 yıl ilahiyat eğitimi aldıktan sonra döndüğü Antalya’da, 3 yılı aşkın süredir Antalya Proteston Kilisesi’nde rahiplik yaptığını söyledi. Rahip Koç, 29 yaşına kadar askerliğe ilişkin tüm tecil haklarını kullandığını ve vicdani ret yasasının çıkmasını beklediğini kaydetti.

"VİCDANİ REDDİMİ AÇIKLADIM"

Rahip Kerem Koç, "Bugüne kadar devlete karşı gelmeden bu sorunun çözümü için bekledim. Fakat bunun mümkün olmayacağı ortaya çıkınca, silah altına alınmama 1 gün kala vicdani reddimi açıkladım" dedi. Askerlik hizmetinin hiçbir bölümünde özgür bir vicdan ve iradeyle yer alamayacağını belirten Rahip Koç, özü itibariyle askerlik kurumuna karşı olmadığını söyledi. Fakat zorunlu askerlik hizmetinin kendisini ailesinden 15 ay gibi bir süre ayıracağını ve ibadet için ayırması gereken pazar gününün zorunlu askerlik hizmeti nedeniyle engelleneceğini belirten Rahip Koç, bu nedenlerle zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmeyi reddettiğini söyledi. Antalya Protestan Kilisesi Rahibi Koç, Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdiği vicdani ret dilekçesinde, "Tüm militarist dayatmaları ve bunun bir sonucu olan bedenim üzerindeki egemenlik iddiasını reddediyorum" ifadesine yer verdi.

"BARIŞ İÇİNDE YAŞAMALIYIZ"

Militarizm anlayışının egemen olduğu, kardeşin kardeşi öldürdüğü, ırk, din, dil düşmanlığı yapılan bir dünya görüşünü ve politikayı desteklemediğini açıklayan Rahip Koç, "Tanrının benzeyişinde yaratılmış insanların toprak, coğrafi bölge gibi kavramlardan daha önemli olduklarını ve barış içerisinde bir arada yaşamaları gerektiğine inanıyorum" dedi.

"FİRAR ETMİYORUM VE KAÇMIYORUM"

Zorunlu askerlik hizmeti yerine, dini inançlarıyla uyumlu olabilecek her türlü yurttaşlık görevini yerine getirmeye hazır olduğunu açıklayan Rahip Koç, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: "Bu nedenle ailevi, dini ve vicdani özgürlüğümü kısıtlamadan yapabileceğim bir kamu hizmeti talep ediyorum. Firar etmiyorum ve kaçmıyorum. Yalnızca silahlı bir hizmeti yerine getirmeyi reddediyorum." 

Bu haber toplam 4218 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri