Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asker ile PKK'lının mezarı yanyana

22.10.2012 12:00
Eyüp Dağtekin asker, Habeş ise PKK’lıydı. Amca çocuklarıydılar, İkisi de çatışmalarda öldü. Şimdi yan yana yatıyorlar...

Amca çocuklarıydıylar, beraber büyüdüler, biri askere gitti diğeri dağa çıktı. 4 yıl aradan sonra iki genç yan yana toprak altında yatıyor.

PKK ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşayan Mehmet Dağtekin'in ailesi, terörü en acı şekilde yaşayanlardan.

KORUDULAR KOLLADILAR BİRBİRLERİNİ
Mehmet Dağtekin, ailesinin yaşadığı dramı Taraf gazetesine anlattı. “Benim bir yeğenim vardı. Eyüp adı. Eyüp Sultan’dan esinlenip koyduk ismini. Kardeşimin çocuğu. Benim çocuklarımla birlikte büyüdü. Pırıl pırıl, sessiz, efendi bir çocuk. Hiç ayırt etmedim çocuklarımdan. Bahçemizde, tarlamızda oynarken en çok Habeş’le anlaşırdı” diye konuşmaya başlayan Mehmet Dağtekin, aynı yaşlarda olan oğluyla yeğeni için “Hani kardeşten ileri derler ya öyle büyüdüler. Korudular, kolladılar birbirlerini” dedi.

EYÜP'Ü AKTÜTÜN'DE VURDULAR
2008’de yeğeni Eyüp’ün askerlik görevini yapmak için Hakkâri’ye gittiğini belirten Mehmet Dağtekin şöyle devam etti: “Eyüp’ü askere, Hakkâri’ye gönderdik. Öğrendik ki Aktütün Karakolu’na vermişler. Çok korktuk. Her gün basılıyor orada karakollar...”

"SAVAŞI SEVMİYORUZ"
Daha sonra oğlu Habeş’in dağa çıkmasıyla ikinci bir şok yaşadıklarını anlatan Dağtekin, “PKK’ya katıldığını nice sonra öğrendik. Ne haber alabildik ne gördük kendisini” diye konuştu. PKK’nın Aktütün Karakolu’na düzenlediği baskında yeğeninin hayatını kaybettiğini belirten Dağtekin, şunları söyledi: “Cenazesini aldık. Askerî tören dediler, istemedik. Askeri sevmediğimizden değil, savaşı sevmediğimizden.”

"ÖĞRENDİM Kİ ONLARDAN BİRİ OĞLUM"
Yeğeninin ölümünden dört yıl sonra dağdaki oğlunun ölüm haberini alan Mehmet Dağtekin, yaşadığı ikinci acıyı şöyle anlattı: “Maraş’ta askerlerle PKK’lılar çatışmış. Üç PKK’lı ölmüş diye duydum haberlerde. Öğrendim ki onlardan biri oğlum Habeş. Her gün bekliyor, kendimizi hazırlamaya çalışıyorduk ama bir yandan da belki kurtulur diye dua ediyorduk. Ama Eyüp’ten sonra oğlum da gitti. Oğlumu devlet, yeğenimi PKK öldürdü.”

YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİLER
Güvenlik güçleriyle girilen çatışmada yaşamını yitiren Habeş Dağtekin’in cenazesi Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’ne bağlı Yukarı Doruklu Köyü’nde toprağa verildi. PKK’lı Habeş askerde ölen kuzeni Eyüp’ün yanına defnedildi. Mehmet Dağtekin “Ben yandım, hem de iki kez. Oğlum gitti, elimde büyüyen yeğenim gitti. Ailemizden hem dağda hem askerde olanlar vardır hâlâ. Cezaevinde KCK’dan tutuklu olanlar var. Bari onlar kurtulsun, yarın öbür gün birbirini öldürmesin. Bitsin artık bu savaş, kardeşi kardeşe öldürtmesinler. Biz yandık, başka ana babalar yanmasın. Başka da diyeceğim yoktur” dedi.



 

Bu haber toplam 4748 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri