Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Askeri casusluk soruşturmasında 20 noktada arama

13.06.2012 14:37
Ankara'da soruşturma kapsamında bazı askeri birlikler de dahil 20 noktada arama yapılıyor... 16 ilde 51 kişi hakkında gözaltı kararı...

İzmir Organize Suçlarla Mücadele polisi tarafından, ilki 10 Mayıs 2012 tarihinde yapılan askeri casusluk operasyonun devamında, bugün de 16 ilde eşzamanlı operasyonlar düzenlendi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü ''askeri casusluk'' iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında Ankara'da görev yapan 14 asker hakkında gözaltı ve arama kararı çıkartıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine, Ankara'daki özel yetkili 7 Cumhuriyet savcısı, askeri noktalarda arama yapmak üzere adliyeden ayrıldı. Çok sayıda polis ve askeri personel ile adliyede görevli zabıt katipleri de savcılarla birlikte arama noktalarına gitti. Savcıların, gittikleri yerdeki arama işlemlerini bitirdikten sonra, arama kararı alınan diğer noktalara geçeceği ifade edildi.

Arama ve gözaltı kararlarının, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü ''askeri casusluk'' iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında alındığı bildirildi.

Hakkında gözaltı kararı verilen 14 kişinin Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve GATA'da görev yaptığı, aralarında emeklilerin de bulunduğu belirtildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatında, soruşturmanın, ''şantaj, kişisel verileri kayıt altına almak, suç işlemek için örgüt kurmak, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek'' suçları kapsamında yürütüldüğü bilgisi de yer aldı.

Gözaltına alınanların, Merkez Komutanlığı'ndan İzmir'e götürülmeleri bekleniyor.

Arama yapılan adreslerden birinin, emekli Albay Ali Rıza Bildik'in Farabi Sokak'taki evi olduğu belirtildi.  

Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri