Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Askerlere üç ay erken terhis müjdesi

05.10.2013 12:59
Askerliğin 15 aydan 12 aya inebileceği haberinin ardından askerler eikinci bir müjde geldi. Uygulama yasalaşırsa silah altındaki askerler bayram öncesi üç ay erken terhis olabilecek.

Başbakan Erdoğan’ın, askerlik süresinin 12 aya ineceğini açıklamasının ardından Genelkurmay kaynaklarından bayramöncesi üç ay erken terhis açıklaması geldi.

Vatan'ın haberine göre, 
Genelkurmay kaynakları, bu konuda çalışmanın sürdüğünü, zamanlama konusunun henüz netlik kazanmadığını bildirdi. Mevcut askerliksisteminde, üniversite mezunu olmayan yükümlüler 15 ay uzun dönem er olarakaskerlik yapıyor. 12 aya düşerse, silah altındaki erler 3 ay erken terhis olacak.
 

'KISA DÖNEM AYNI KALACAK'

Askerliğini 6 ay yapan üniversite mezunu kısa dönem askerlerin durumunda ise bir değişiklik olmayacak. Yedek subaylığın bütünüyle kaldırılmasının da gündeme geleceği belirtiliyor. Askerlik süresinin kısaltılmasıyla birlikte TSK’nın toplam askeri personel sayısında düşüş yaşanacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, düzenlemenin en kısa zamanda Meclis’e gönderileceğini belirtti. Başbakan Erdoğan önceki akşam katıldığı televizyon programında askerlik süresinin kısalacağını şöyle açıkladı: “Askerliğin kısaltılması noktasındaki konuda, Milli Savunma Bakanlığımızla ve Genelkurmay Başkanlığımızla mutabıkız. Süre düşecektir, öyle zannediyorum ki 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak. O konuyla ilgili bir ön hazırlık zaten var.” Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dün yaptığı açıklamada, “Askerlik süresine ilişkin düzenleme detayları yasa ile belli olacak, en kısa sürede meclis gündemine getirilecek” dedi.
 

'ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR'

Başbakan Erdoğan’ın askerliğin 12 aya düşeceğini açıklamasının ardından VATAN’a bilgi veren Genelkurmay kaynakları, bu konuda çalışmanın sürdüğünü, ancak zamanlamanın henüz netleşmediğini bildirdi. Zamanlamada son noktayı hükümet koyacak. Askerlik süresinin 12 aya düşmesiyle birlikte acemi eğitiminin de 20 ile 30 gün arasında verilebileceği belirtiliyor. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, “Bir an önce olması,askerlik bekleyenleri rahatlatmaya dönük bir çalışma olmuş olur. Süresinin ne kadar olacağı, Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşü doğrultusunda, TBMM bu konuda en son kararı verme organıdır” dedi. Elitaş, “Askerlik ile ilgili düzenleme iki gün komisyon aşaması, iki günde genel kurul aşaması, bir hafta içinde çıkabilir” diye konuştu.
INTERNETHABER

Bu haber toplam 1758 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri