Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘Atak’ ilk uluslararası tatbikatına çıktı

09.04.2015 11:40
Türkiye'nin ev sahipliğinde ABD, Azerbaycan, İspanya, KKTC, Macaristan, Romanya ve Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının katılımı ile gerçekleştirilen Uluslararası Işık-2015/1 Tatbikatı Konya 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığında yapıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı koordinatörlüğünde yapılan tatbikat, Türkiye'nin yerli üretimi taarruz ve taktik keşif helikopteri Atak'ın da katıldığı ilk uluslararası tatbikat oldu. Değişik senaryolar eşliğinde gerçekleştirilen tatbikata katılan taarruz helikopteri olan Atak helikopteri koruma görevini üstlendi.

Tatbikatın bugün akşam gerçekleştirilecek olan ve yerli üretim olan Atak helikopterinin de top taarruzu ve roket atışı yapacağı Kartal Pençesi adı altındaki konvoy kurtarma operasyonu ise hava muhalefeti nedeniyle iptal edildi.

30 Mart tarihinde başlayan ve 10 Nisan'a kadar devam edecek olan tatbikat boyunca değişik senaryolar eşliğinde kurtarma operasyonları gerçekleştirildi. ABD ve İspanya kargo uçakları için hazırlanmamış toprak piste iniş eğitimi yaptı. Ayrıca belirlenen hedeflere helikopter üzerinden Mınıgun adı verilen silah ile atışlar gerçekleştirildi. Helikopterden Beyşehir Gölü'ne atılan bot ve atlayan özel tim ekipleri tarafından gölün ortasında bekleyen yaralı pilotun kurtarılması eğitimi yapıldı.

Konya sınırlarındaki 42 bin 885 kilometrekarelik alanda gerçekleştirilen tatbikatta iştirak eden ulusal ve uluslararası unsurların ortak çalışabilirliğini ve eğitim seviyelerini yükseltmek, katılımcılar arasında bilgi ve tecrübe aktarımını sağlamak amaçlandı. Tatbikata, Türk Hava Kuvvetlerinden 6 F-16 uçağı, 5 helikopter, 1 kargo uçağı, 1 adet Barış Kartalı Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı, 2 arama kurtarma timi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Genel Kurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan 2 ayrı arama kurtarma timi, ABD'den 4 uçak, 1 özel tim, Azerbaycan'dan 4 helikopter, 1 özel tim, İspanyadan 1 kargo uçağı, 1 özel tim, KKTC'den 1 özel tim, Macaristan'dan 1 özel tim ve Romanya'dan 2 helikopter ve 1 özel tim katıldı. Ayrıca; Gürcistan ve Umman ise tatbikatı gözlemci olarak takip etti.

Bu haber toplam 1854 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri