Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atatürk, Fenerbahçe ziyaretinde ne dedi?

04.05.2013 11:53
Mustafa Kemal'in Fenerbahçe kulübünü ziyaret ettiği günlerden bir kare ortaya çıktı. Peki Atatürk o ziyaret sırasında ne dedi? İşte cevabı...
Fenerbahçe, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sarı lacivertli kulübü ziyaretine ilişkin fotoğrafı yayımladı.
 
Fenerbahçe Kulübü’nün kuruluşunun 106. ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sarı lacivertli kulübü ziyaret edişinin 95. yılı, Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde düzenlenen bir törenle kutlandı. 
 
MUSTAFA KEMAL’İN FENERBAHÇE İÇİN YAZDIKLARI
 
Törende Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 Mayıs 1918’de Fenerbahçe’yi ziyaret ettiği sırada kulüp şeref defterine yazdığı ve Ordu Kumandanı sıfatıyla altını imzaladığı, "Fenerbahçe Kulübü’nün her tarafa mazhar-i takdir olmuş bulunan asari mesaisini işitmis ve bu kulübü ziyaret ve erbab-ı himmeti tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin ifası ancak bugün müyesser olabilmiştir. Takdirat ve tebrikatımı buraya kayd ile mübahiyim. 3.5.1918 - Ordu Kumandanı - Mustafa Kemal" sözleri, günümüz Türkçesiyle "Fenerbahçe Kulübünün her tarafta beğenilip değer verilen, ortaya çıkmış eser ve çalışmalarını duymuş ve bu kulübü ziyaret edip bu işte emeği, yardımı olanları tebrik etmeği görev edinmiştim. Bu görev ancak bugün yerine getirilebilmiştir. Takdir ettiğimi ve kutladığımı buraya kaydetmekle övünüyorum. 3.5.1918 / Ordu Komutanı Mustafa Kemal" şeklinde kürsüden okundu.
 
Fenerbahçe’nin işgal yıllarında milli kuvvetlere verdiği destek, Anadolu’ya silah ve adam kaçırması, İşgal Kuvvetleri tarafından kısa süre kulübün kapatılması Atatürk ve Fenerbahçe ile ilgili anekdotların aktarılması, Fenerbahçe Koleji öğretmen ve öğrencileriyle, sporcuların konuşma ve şiirleriyle tören tamamlandı.
 
MEVLİT OKUTULACAK
Bugün ayrıca Kızıltoprak Zühtü Paşa Camii’nde ikindi namazını takiben ebediyete intikal eden başkan, yönetici, üye ve sporcular için mevlit okutulacağı da bildirildi.
 
 
 

 
Bu haber toplam 10130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri