Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atatürk'ü Ağlarken Gören Tek Kişi!

21.02.2013 13:12
Gazeteci-yazar Yaşar Gürsoy'un İnkılap Kitapevi'nden çıkan “Atatürk ve Berberi-Hosçakalın Çocuklar” adlı kitabı Atatürk hakkında bilinmeyen bilgileri gün ışığına çıkardı.

Atatürk'ü her sabah tıraş eden berberi Mehmet Tanrıkut Mete'nin anılarından oluşan kitapta Atatürk'ün yaşarken çekilmiş son fotoğrafı da ilk kez yayınlanıyor. Atatürk'ün traş olurken görülen fotoğrafının 14 Haziran 1938'den sonraki bir tarihte çekildiği tahmin ediliyor.

ATATÜRK'ÜN BİLİNMEYEN HASTALIĞI

Vatan'dan İlker Akgüngör'ün haberine göre, kitapta Ata'nın bilinmeyen gizli bir hastalık çektiğine de yer veriliyor. Kitapta yayınlanan Berber Mehmet'in 21 Ekim 1932'de Atatürk için 25 liraya aldığı kasık bağının hikâyesi ve cumhurbaşkanlığı arşivinden çıkan belgesi bu hastalığın kasık fıtığı olduğunu akla getiriyor. Kasık fıtığını içeride tutmak için o dönem oldukça yoğun kullanılan kasık bağı Atatürk tarafından da kullanılmış.

"BİZİ NASIL BIRAKIRSIN" DİYE HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADI

Berber Mehmet Tanrıkut Mete, bir berberden de öte Atatürk'ün çok güvendiği, devamlı yanında bulunan, birçok fotoğrafında hemen arkasında görünen ve istihbaratçı olduğu iddia edilen önemli bir isimdi. Atatürk'ün “Memo” diye çağırdığı Berber Mehmet, gezilere çoğu zaman sima ve fiziken benzediği Atatürk'le bire bir aynı kıyafetleri giyerek, hayatı suikastlerin gölgesinde geçen Atatürk'ün dublörlüğünü de yaptı. Berber Mehmet, Ata'yı Nuri Conker öldüğünde “Ah Nuri, bizi nasıl bırakıp gidersin“ dedikten sonra hüngür hüngür ağlarken gören tek isimdi.

MÜZEYYEN SENAR'I BERBER MEHMET'E TIRAŞ ETTİRDİ

Gürsoy'un kitabında Atatürk'ün sesini çok beğendiği ve dinlemek için Dolmabahçe Sarayı'na çağırdığı Müzeyyen Senar'ı saçını modern bulmadığı için Berber Mehmet'e tıraş ettirmesinden de söz ediliyor.

Atatürk'ün traş olurken görülen fotoğrafı:

 

Bu haber toplam 10430 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri