Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atılan imza Rumlar'ı panikletti

24.09.2011 08:33
Türkiye'nin KKTC ile birlikte Akdeniz'de petrol aramasına imkân tanıyan ve önceki gün New York'ta imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması, Rumlar'ı panikletti.

Ada'daki gazeteler anlaşmaya geniş yer ayırırken, Rum meclisine de savaş durumunda harekete geçmek üzere yeni bir birimin kurulmasına ilişkin yasa tasarısı sunuldu. Bu birimin adı, Acil Durumlar Sivil Planlama (PSEA) olarak geçiyor. "Savaş yasaları" diye adlandırılan düzenlemeyle, Güney Kıbrıs'ın acil bir durumunda nasıl hareket edeceği belirleniyor.

Rumların sondaj ısrarına tepki amacıyla Türkiye'nin Akdeniz'e göndermeyi planladığı petrol araştırması yapacak Piri Reis gemisi ise bugün yola çıkıyor.

New York'ta temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kıbrıs'ın haksız sondaj çalışmaları nedeniyle askerî gemilerin bölgeye gönderileceğini, ancak bir sıcak savaş endişesi olmadığını söylemişti. Tasarıda herhangi bir saldırı veya tehdit karşısında acil durum ilan edilmesi durumunda PSEA'da görevli kişilerin harekete geçmesi ve savunmaya yardımcı olması hedefleniyor. Atina da Türkiye'nin KKTC ile birlikte Kıbrıs açıklarında petrol aramasına imkan tanıyan anlaşmaya tepki gösterdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, "Türkiye'nin bu hareketi uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırıdır. Söz konusu 'anlaşma' geçersiz ve anlamsızdır." ifadelerini kullandı. Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ise sürpriz bir açıklama yaparak sondaj çalışmaları sonucunda bulunacak bir doğal kaynaktan, Ada'da çözüm sağlanmış olmasa bile Kıbrıslı Türklerin de faydalanacağını söyledi. Bu açıklama Akdeniz'de tansiyonu düşürmeye yönelik bir hamle olarak yorumlandı.

PİRİ REİS AKDENİZ YOLCUSU

Petrol sondajının yapılabilmesi için gerekli sismik araştırmaları (deniz tabanı ve altının incelenmesi) yapabilecek Türkiye'nin tek gemisi olan Piri Reis Akdeniz'e açılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dün basına yaptığı açıklamada halen İzmir Limanı'nda demirli bulunan Piri Reis gemisinin bugün Akdeniz'e hareket edeceğini açıkladı. Yıldız, Akdeniz'deki çalışmaları yoğunlaştıracaklarını ve Akdeniz ile alakalı programlarını öne alacaklarını da bildirdi. KKTC Bakanlar Kurulu da dün Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO), deniz yetki alanlarında petrol ve doğalgaz arama ruhsatı verdi. 

Bu haber toplam 1348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri