Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atina'nın IŞİD tehdidine Berlin'den 'atarız' yanıtı

11.03.2015 17:25
Mali krizdeki Yunanistan, "AB borç vermezse IŞİD'e Şengen vizesi dağıtırız" blöfüne AB'den "Şengen'den atarız" yanıtı geldi.

Borç krizinden çıkış yolu arayan Yunanistan, AB ile 4 aylık bir ertelemede anlaşmış kısmen bir rahatlama sağlanmıştı. En son hamle olarak Yunanistan Almanya'da savaş tazminatı istemiş ancak ret yanıtı gelmişti. Ret yanıtı da Yunanistan'ı durdurmaya yetmedi. Yunanistan kanadından bu kez, borçlarına karşılık IŞİD tehdidi geldi.

ATİNA'DAN 'IŞİD'E VİZE’ TEHDİDİ

Yunanistan'ın sağcı Savunma Bakanı Panos Kammenos Avrupa ülkelerinin Yunanistan'ın borçlarının yeniden müzakere edilmesi planını reddetmeleri halinde Avrupa'yı "IŞİD militanları dahil göçmenlerle doldurmakla" tehdit etti.

Yunanistan'da SYRİZA'nın koalisyon kurduğu Bağımsız Yunanlar'ın (ANEL) lideri Panos Kammenos Brüksel'de Yunanistan'ın borç ve büyüme planları hakkında ayrıntılı bilginin verileceği Euro Group toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Eğer mülteciler arasında IŞİD militanları varsa bu tamamen Yunanistan'a uyguladıkları politikaları gevşetmeyen Avrupa'nın suçudur. Yunanistan'a böyle bir darbe indirmek istiyorlarsa, mültecilerin belgeleriyle yolculuk yaparak doğruca Berlin'e gideceklerini bilmeliler."

Bir diğer ifadeyle Kammenos, "AB borç vermezse IŞİD'ciler de dahil herkese Şengen vizesi dağıtırız" tehdidinde bulundu.

'SCHENGEN'DEN ATARIZ'

Bu çıkışa Berlin'in yanıtı ise gecikmedi...Alman Federal Parlamento Dışişleri Komisyonu Hristiyan Demokratlar Birliği Grup Başkanı Roderich Kiesewetter, Kammenos'un tehdidinin asla kabul edilemez olduğunu, bu tehdide karşılık Yunanistan'ın Şengen bölgesinden çıkarılması gerektiğini savundu.

 

Yani Atina'nın "IŞİD'e Şengen vizesi dağıtırız" blöfüne, Berlin'den "Yunanistan'ı Şengen'den çıkarırız" yanıtı geldi.

Haber 10

Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri