Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Balıkçılar isyan etti ağlarını denize atmadı!

02.09.2012 12:12
Aylardır balık avı sezonunun başlamasını bekleyen balıkçılar, ağlarını denize atmadı

15 Nisan’da başlayan av yasağı, önceki gece sona erdi, ancak tekneler denize açılmadı. Tarım Bakanlığı’nın yeni düzenlemelerine tepki gösteren balıkçılar, üç gün denize çıkmama kararı aldı.

Av yasağı, önceki gece sona erdi, ancak balıkçılar ‘Vira bismillah’ demedi. Yeni av yasaklarını protesto eden balıkçılar denize açılmadı. Kumkapı Su Ürünleri Hali’ndeki Marmara Su Ürünleri ve İstanbul Bölgesi Su Ürünleri kooperatiflerine bağlı balıkçılar, 3 gün denize çıkmama kararı aldı.

24 METREYE ÇIKTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği’nde yer alan ‘Gırgır’ teknelerine getirilen av bölgeleri yasakları ve av derinliğinin 18 metreden 24 metreye çıkartılması, balıkçıların tepkisini çekti. Önceki yıllarda, sezonun ilk saatlerinde denize açılan tekneler, Kumkapı Su Ürünleri Hali'nin balıkçı barınağında demirli kaldı.

‘BALIK OLMAZ’

Yeni av yasaklarını protesto eden balıkçılar, “Derinlik yasağı ile ilgili yapılan düzenleme bilimsel değil. Eylül ayında yumurtlama evresini tamamlayan balıklar, geriye döner. Göç yolu üzerinde İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı'ndan geçerler. Bize ‘24 metreden sığ suda av yapılmayacak’ deniyor. Ama balıklar 10 ila 18 metreden geçiyor. Bu mevsimde bu mesafede balık olmaz. Bu yasakların kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Bu haber toplam 1966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri