Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye soykırım cezasına mı çarptırılacak?

11.12.2011 21:15
Fransa Meclisi Genel Kurulu, geçen hafta Yasalar Komisyonunda kabul edilen, yasa teklifini, 19 Aralık'ta oylayacak.

Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001 tarihinde, "Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır" ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı.

-Sarkzoy yeşil ışık yaktı-

Daha önce Sosyalist Parti tarafından sunulan bu tarzdaki başka bir yasa teklifi mecliste kabul edilmiş, ancak senatoda oylanamadığı için yasalaşamamıştı.

Hükümetin ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin karşı çıkması yüzünden söz konusu yasa teklifini senato gündemine getirilmesi engellenmişti. Son olarak Sosyalist Partinin, mayıs ayında senatoya getirdiği bu yasa teklifi yine oylanmadan gündemden düşürülmüştü.

Uzun süre bu tür bir yasa teklifine karşı çıkan Sarkozy, son olarak Erivan'a yaptığı ziyaret sırasında önemli tavır değişikliği içine girmiş ve bu yönde bir yasa teklifine artık sıcak baktığı mesajını vermişti.

Fransız basında çıkan haberlerde, "Sarkozy'nin, kapalı kapılar ardından iktidar partisi milletvekili ve senatörlerine bu tür bir yasa teklifine artık olumlu baktığı yolunda konuşmalar yaptığı"bildirilmişti.

AA muhabirine bilgi veren diplomatik kaynaklar, "19 Aralık'ta genele kurula gelecek yasa teklifinin ardında Sarkozy'nın olduğu" yorumunu yapıyor. Gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması beklenen Sarkozy'nin, Ermeni diasporasının oylarını alabilmek için tutum değişikliği içine girdiği tahmin ediliyor.

Sosyalist Partinin adayı Francois Hollande da, Ermeni diasporasına cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, bu tür bir yasa çıkartma sözü vermişti. Fransa parlamentosunda geçen yıllarda kurulan bir araştırma komisyonu, kaleme aldığı raporda, tarihi olaylarla ilgili olarak ulusal parlamentonun yasa çıkartmaması konusunda uyarıda bulunmuştu.

Yine son gelişmeler ışığında dün bir açıklama yapan Türk Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda Fransa'dan beklentisinin, Türkiye ve Ermenistanarasında tarihe ilişkin ihtilafın diyalog yoluyla görüşülmesine yapıcı katkılarda bulunması olduğunu bildirmişti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Fransa'da bilinen siyasi dinamiklerle 2001 yılında kabul edilen ve 1915 olaylarına ilişkin tartışmada tek tarafın görüşlerine itibar eden yasadan bu yana, bu yasaya cezai yaptırım gücü kazandırılması yönündeki girişimlerin özellikle Fransa'daki seçim dönemlerinde nüksettiğinin görüldüğü belirtilmişti. Açıklamada, 7 Aralık 2011 tarihinde Ulusal Meclis'in Kanunlar Komisyonu'nda kabul edilen yasa teklifinin bunun son örneğini oluşturduğu ifade edilerek, bu ciddi konunun Türkiye için ne derece hassas olduğunun Fransız yönetimi tarafından bilindiği vurgulanmıştı.

Bu haber toplam 2230 defa okunmuştur
Fransa'nın köküne kibrit suyu !!!
Serhan Benliler
Renault, Citroen ve Peugot gibi tüm fransız otoları boykot edilmeli, tüm fransız malları isim isim yazılıp resmi kanallarca ifşa edilerek yasaklanmalı veya gümrükleri yükseltilmeli !!! Fransanın bizden aldığı şeyler var mı??? Sıfıra yakın... Ama biz? Bu krizde fransayı ihya ediyoruz,, yazıklar olsun !!! Fransa nedir? Cezair ve Ruanda da ap açık soykırımlar yapmış ve yaptırmış soykırım ustası bir ülkedir ! Neden fransanın bu soykırımları Türkiye tarafından görmezden geliniyor??? Üstelik milyonlarca müslümanı katliamdan geçirdiği halde...
12 Aralık 2011 Pazartesi 10:10
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bu kaynaklar cok öneli
Zaza Emre
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Aralık 2011 Pazar 23:20
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri