Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupa ayaklandı, Türkiye'nin eli güçlendi

30.11.2015 08:56
Paris’teki iklim zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’i görüştürmek için Fransa devreye girdi.

Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Moskova yönetimi ''gerginlik politikası'' izlemeyi seçerken dikkatler, Paris'te bugün gerçekleşecek BM İklim Zirvesi'ne odaklandı. Zirveye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılıyor.

Moskova'dan yapılan değerlendirmelerde, Paris'te iki lider arasında bir görüşme gerçekleşmesi olasılığını bulunmadığı söylenmesine karşın, özellikle Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin iki lideri bir araya getirmek için yoğun çaba harcadığı vurgulanıyor. 

AVRUPA DEVREDE

Erdoğan ile Putin'in bir araya gelmesi konusunda başta Fransa yönetimi olmak üzere uluslararası kamuoyunun da Moskova'ya ciddi baskı uyguladığı belirtiliyor. Hollande ile birlikte İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de ''biraraya gelin'' çağrısı yapacağı vurgulanıyor. 

ANKARA'NIN ELİ GÜÇLENDİ

Diplomasi çevreleri, iki liderin bugün biraraya gelememesi halinde, bunun ''dünyanın sonu'' olmayacağını da vurguluyor. Türkiye'nin konuyla ilgili yapıcı adımlarını sürdüreceğini aktaran kaynaklar, Türkiye'nin yaklaşımı ve işbirliğini sürdürme çağrılarının, uluslararası zeminde Ankara'nın elini güçlendireceğini belirtiyorlar.

Bu haber toplam 1470 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri