Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bağış'tan Rumlar'ı kızdıracak benzetme

07.03.2012 11:16
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'tan, Rum Kesimi'ni kızdıracak bir benzetme geldi. Bağış, KKTC'nin Türkiye bağlanması açıklamasına da açıklık getirdi.

Bağış, Kıbrıs Rum Kesimi'nin Temmuz ayında başlayacak Avrupa Birliği dönem başkanlığı hakkında "Tanımadığımız bir ülkeye birileri 'başkan' diyor diye biz 'başkan' demeyiz" dedi. Brüksel'de TRT Haber'e konuşan Bağış'tan, Rum kesimini kızdıracak bir benzetme de geldi.

"KKTC Türkiye'ye Bağlanabilir" Yorumuna Açıklık Getirdi

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, "Kuzey Kıbrıs Türkiye'ye bağlanabilir" şeklindeki yorumunu Brüksel'de TRT Haber'e değerlendirdi. Bağış, Ada'da kalıcı çözümün şart olduğuna değinirken "Kimse Kıbrıs'ı yapayalnız bırakmamızı beklemesin" diye konuştu.

Bakan Bağış şunları söyledi:

"Bizim gönlümüzden geçen kalıcı çözüm. Annan Planını bunun için destekledik. Ada'daki iki liderin halklarına kabul ettirebilecekleri bir çözümü destekleyeceğimizi söyledik. Ama eğer birlikte bir devlet kuramıyorsanız farklı iki devleti vatandaşınıza kabul ettirebiliyorsanız; onu da 'tartışın' diyoruz."

"Rumların Dönem Başkanlığında AB İle İlişkiler Nasıl Olacak?"

Egemen Bağış, "Kıbrıs Rum Kesimi Temmuz ayından itibaren 6 aylığına dönem başkanı olduğunda Avrupa ile ilişkiler nasıl olacak?" sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Avrupa Komisyonu ile ilişkiler devam eder, Avrupa Parlamentosu ile ilişkiler devam eder, üye ülkeler de de ikili ilişkiler devam eder. Ama tanımadığımız bir ülkeye birileri 'başkan' diyor diye biz 'başkan' demeyiz."

Rum Kesimi'ne 23 Nisan Benzetmesi

Bağış, Rum Kesimi'nin AB dönem başkanlığıyla ilgili şu benzetmeyi yaptı:

"Ben bunu şuna benzetiyorum; 23 Nisan'da bir günlüğüne başkanlık koltuğuna oturtuyoruz çocukları. Avrupa Birliği de Kıbrıs Rum Kesimi'ne '6 aylığına başkan ol' diyor. Bu 52 yıllık süreçte bu da geçecek."

AB Bakanı Bağış, Türkiye'yi adalet sistemi üzerinden eleştiren Avrupa Birliği'nin ilgili fasılları açmamasını ise eleştirdi.

Bu haber toplam 1788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri