Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rahmi Koç: BusinessWeek’e konuştu

05.11.2011 12:45
Rahmi Koç, BusinessWeek’e konuştu ve “Allah’a şükür AB üyesi değiliz” dedi

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, ABD’nin en önemli iş dünyası dergilerinden BusinessWeek’e konuştu ve Allah’a şükür AB üyesi değiliz” dedi.Koç, BusinessWeek dergisinden Charlie Rose’a şirketindeki gelişmelerden, Türk ekonomisi ve Avrupa Birliği sürecine kadar birçok önemli açıklama yaptı. Koç Holding’de kendisinden sonra iş arkadaşlarının oldukça başarılı performanslara imza attığını belirten Rahmi Koç, Türk ekonomisin hızla büyüdüğünü ve Avrupa’daki olası bir ekonomik durgunluktan derinden etkileneceğini belirtti.

ALLAH’A ŞÜKÜR AB'YE ÜYE DEĞİLİZ

Türkiye’nin AB üyeliği sürecine yönelikse oldukça ilginç bir açıklama yaptı. Koç, “Şu anda AB’ye girmek için doğru bir zaman değil. Allah’a şükür AB üyesi değiliz. Ancak ben Türkiye’nin üye olması gerektiğini düşünüyorum. Aslında bu her iki tarafında çıkarına uygun. Türkiye ekonomisi genç ve büyüyor ve oldukça dinamik” dedi. Rahmi Koç’un söyleşinden dikkat çeken satırbaşları şöyle:

EKONOMİSİ DİNAMİK BİR ÜLKEYİZ

--Avrupa Birliği kapısında durmak Türkiye’yi tabii ki yordu. Sadece bizleri değil, birlik içinde bize tam destek veren ülkeleri de yordu.

--Türkiye, 1978'de o zaman 5-6 üyeli birliğin davetine 'yeteri kadar ekonomimiz hazır değil' diyerek olumlu yanıt vermemişti. 44 milyonluk bir nüfus vardı. Ancak şu anda 75 milyonluk genç ve ekonomisi dinamik bir ülkeyiz.

TEK PARA POLİTİKASI ZOR

--Türkiye, Osmanlı'dan beri Avrupa'nın ekonomik, tarihi ve sosyal açıdan bir parçası. Euro, Avrupa için bir şans değil ama devam etmeli. Üyeler arasında eski para birimlerine dönmek isteyenler var. Tek bir bayrak, tek bir dış politika, tek bir para politikası gerçekten zor."

Bu haber toplam 5358 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri