Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irkçılıkta kar kış dinlemiyorlar

13.12.2010 00:05
Fransa ve Finlandiya'nın ardından Danimarka evsiz göçmenleri sınır dışı etme kararı aldı

Avrupa'da etkili olan soğuk havaların can kayıplarına neden olduğu bugünlerde Fransa ve Finlandiya'nın ardından Danimarka evsiz göçmenleri sınır dışı etme kararı aldı.

Önceki gün yapılan operasyonlarda başta başkent Kopenhag olmak üzere çeşitli şehirler yaşayan evsiz göçmenler gözaltına alındı. Polis tarafından yapılan açıklamada göçmenlerin Danimarka'da yasadışı bir şekilde kaldığı ve işlemleri tamamlanır tamamlanmaz sınır dışı edilecekleri ifade edildi.Kopenhag'da yaşayan göçmenlerin büyük bir kısmı 'En varm seng' (sıcak bir yatak) denilen bir bölgede kalıyor. Önceki gün bu bölgeye baskın düzenleyen polis 69 evsizi göz altına alındı. Polis tarafından gözaltına alınan evsizlerden 51 tanesinin Danimarka'da yasadışı bir şekilde yaşadığı bildirildi.

Konuyu Entegrasyon Bakanlığı ile görüştüğünü ifade eden bir polis yetkilisi evsiz göçmenlerin işlemleri tamamlanır tamamlanmaz sınır dışı edileceklerini söyledi. Evsiz göçmenler halen başkent Kopenhag'daki bir hapishanede göz altında tutuluyor. Sınır dışı edilecek evsiz göçmenler arasında 28 farklı ülkeden insanın olduğu öğrenildi.

Danimarka'nın söz konusu evsiz göçmenleri sınır dışı edebilmesi için öncelikle her birinin vatandaşı olduğu ülkenin yetkililerle irtibata geçmesi ve sınır dışı işlemiyle ilgili onay alması gerekiyor. Kopenhag Polisinden Henrik Orye "Bakıldığında 51 kişi çok fazla değilmiş gibi görünebilir ancak şimdiden birkaç yüz kişi sınır dışı işlemlerini tamamlamak için mesai harcamaya başladı bile." iddialarında bulundu. 

Bu arada uzmanlar evsiz göçmenlerin sınır dışı edilmesinin önümüzdeki dönemde Danimarka'nın başını ağrıtacağını ifade ediyor. Danimarka geçtiğimiz aylarda ülkede bulunan 155 göçmen için sınır dışı kararı çıkarmış ve konu Avrupa Birliği İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşınmıştı. Konuyu inceleyen AİHM sınır dışı kararının yanlış olduğuna hükmetmiş ve Danimarkalı yetkililerin derhal söz konusu göçmenlere kalacak yer bulmasını istemişti. 

Bu haber toplam 1810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri