Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupalılar krizden yahudileri sorumlu tutuyor

11 Şubat 2009 / 13:20
Çeşitli Avrupa ülkelerince gerçekleştirilen bir anket, Avrupalıların üçte birinin küresel krizden Yahudileri sorumlu tuttuğunu ortaya koydu.
Anket, küresel kriz ve İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarının nedeniyle Avrupa’da antisemitizmin arttığını da gösterdi.

Avrupalıların yüzde 31’inin küresel finansal krizden Yahudileri sorumlu tuttuğu ortaya çıktı. Çeşitli Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen bir anketin sonucuna göre, küresel kriz ve İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarının nedeniyle Avrupa’da antisemitizmin arttığını gösterdi.

ABD’deki önde gelen Musevi kuruluşlardan ADL tarafından yedi AB ülkesinde gerçekleştirilen anketin sonuçları, küresel kriz ve İsrail’in Gazze’ye yönelik askeri operasyonlarının nedeniyle antisemitizmin arttığının gözlerin önüne serdi.

1 Aralık 2008 ile 13 Ocak 2009 tarihleri arasında Avusturya, Fransa, Macaristan, Polonya, Almanya, İspanya ve İngiltere’de gerçekleştirilen ankete katılanlardan yüzde 40’ını aşkın bir bölümünün, Yahudilerin iş dünyasında fazla güce sahip olduklarına inandığını gösterdi.

İsrail basınına da yansıyan ankete yanıt verenlerin yarısına yakın bir bölümü de Yahudilerin yaşadıkları ülkelerden çok İsrail’e sadık olduklarını düşünüyor.

Katılımcıların yüzde 23’ü de, Yahudilere ilişkin görüşlerinin, İsrail’in askeri ve siyasi faaliyetlerinden etkilendiğini de söylerken yüzde 44’ü de, Yahudilerin Holokost’a fazla atıfta bulunduğunu da ifade etti.

Anketin sonuçlarını değerlendiren ADL Başkanı Abe Foxman da, “Anket, birçok Avrupalı’nın zihniyetinde antisemitizmin çok canlı olduğunu doğruluyor. Küresel finansal krizin ardından Yahudilerin iş ve finans dünyasında aşırı bir etkisi olduğu yönündeki güçlü inanç, özellikle kaygı vericidir” dedi.
Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri