Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Avrupa'ya giriş anahtarı Erdoğan'a verildi'

10.03.2016 01:51
AB'nin Türkiye ile işbirliği planını eleştiren Belçikalı politikacı Verhofstadt "Avrupa'ya giriş anahtarı Erdoğan'a verildi. Bu ABD'nin Meksika'ya sınırları sen yönet demesi gibi." dedi.

AB'nin Türkiye ile işbirliği planı Avrupa Parlamentosu'nda eleştirilere neden oldu. Sol gruplar, Türkiye'de düşünce ve basın özgürlüğünün durumuna dikkat çekti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in girişimi ile AB'nin Türkiye ile mülteciler konusunda işbirliği yapma planı Avrupa Parlamentosu'nda sert eleştirilere neden oldu. Yeşiller, Sol ve Sosyalist gruplar, sığınmacıların toplu olarak sınırdışı edilmesi ve Türkiye'de düşünce ve basın özgürlüğünün durumuna ilişkin kaygıları olduğunu dile getirdi. Muhafazakar politikacılar da Ankara'nın AB'den taleplerini eleştirdi.

AB Dönem Başkanı Hollanda'nın temsilcisi olarak Avrupa Parlamentosu'ndaki oturuma katılan Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, amacın kaçakçıların ticarete dönüştürdüğü yasadışı yolculukları engellemek olduğunu söyledi. Hollandalı Bakan, başarıdan söz etmek için ise erken olduğunu ifade etti. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis de 17 Mart'taki zirveye kadar ayrıntılar üzerinde çalışılacağını dile getirdi.

"AVRUPA'NIN ANAHTARI ERDOĞAN'A VERİLDİ"

Oturumda Liberal grup adına konuşan parlamentonun liberal üyesi Belçikalı politikacı Guy Verhofstadt da üzerinde çalışılan anlaşmanın problemli olduğunu savundu. Avrupa'nın bu şekilde kendi sorunlarını dışarıya taşımak istediğini ifade eden Verhofstadt, Avrupa'ya giriş anahtarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eline verildiğini belirtti. Verhofstadt, "Bu, ABD'nin kalkıp da Meksika'ya 'gelecekte sınırları sen yönet' demek gibi bir durum" diye sözlerini sürdürdü.

 

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri