Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ay'da şaşırtan buluş!

17.10.2011 10:12
Dünya'da yaygın olarak kullanılan değerli kimyasal element titanyumun Ay'da bol miktarda bulunduğu ortaya çıktı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın Ay Keşif Uydusu (LRO), bazı türleri çelik kadar sağlam, ancak ondan daha hafif olan titanyumun, 'Maria bölgesi' adı verilen zengin yataklarını görüntüledi. ABD'deki Arizona Üniversitesi'nden Mark Robinson ve Baltimore Johns Hopkins Üniversitesi'nden Brett Denevi'nin LRO görevi bünyesindeki ortak çalışmasına göre, Ay'da sanılandan en az 10 kat daha fazla titanyum var.
Fransa'nın Nantes şehrinde geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir kongrede araştırma sonuçlarını açıklayan Robinson, Ay yüzeyinin, görünebilen ve ultraviyole dalgalarıyla elde edilen bir haritasında titanyum arazilerini keşfettiklerini kaydetti. Harita, LRO'nun çektiği 4 bin fotoğraftan oluşturuldu. 7 farklı dalga boyundaki ışığın Ay yüzeyinde gezdirildiğini belirten Robinson, sonuçların LRO kameralarına yansıdığını anlattı.

Doğru araçlarla Ay'a bakıldığında, gri yüzeyin bazı bölgelerde kırmızı ve mavi renge dönüştüğünü aktaran Denevi, bunun Ay'daki toprağın kimyası hakkında önemli bilgiler verdiğini, yüzeyin altında çok zengin titanyum ve demir madenleri olduğunu ifade etti.

İlk kez 1791'de İngiltere'de William Gregor tarafından keşfedilen titanyum, günümüzde sağlık, silah ve otomotiv sanayilerinden uzay mekiği ve jet motorları yapımına kadar birçok alanda kullanılıyor.
 

Bu haber toplam 1622 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri