Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Menderes'ten DP yönetimine uyarı

13.01.2011 11:32
Aydın Menderes, mevcut Demokrat Parti'nin babasının partisi ile ilgisinin kalmadığını söyledi.

DP'nin tek parti döneminin CHP'sine dönüştüğünü ileri sürerek, "Partiyi ya kapatsınlar ya da ismini değiştirsinler" dedi...

Demokrat Partinin (DP) hafta sonunda yapılacak kongresi öncesinde Aydın Menderes'ten ilginç bir çıkış geldi. Menderes, mevcut DP'nin babasının partisi DP ile ilgisi kalmadığını ve tek parti dönemi CHP'sine dönüştüğünü ileri sürerek, partinin kapatılmasını ya da isminin değiştirilmesini istedi.

Menderes, DP'nin 15 Ocak'ta yapılacak kongresine ilişkin değerlendirmede bulunarak, bugün DP adıyla faaliyet gösteren siyasi partinin babasının partisi asıl DP ile tarihi, hukuki ve fikri hiçbir bağının olmadığını ifade etti. Asıl DP'nin 7 Ocak 1946'da kurulduğunu, 14 Mayıs 1950'de iktidar olduğunu, Türkiye'nin bütün veçhesini değiştirerek, Türkiye'ye 10 altın yıl yaşattığını anlattı. Menderes, bugün DP adında faaliyet gösteren partinin ise 1983'te kurulan DYP olduğunu, 2007'de DYP'nin ismini değiştirerek DP ismini aldığını hatırlattı. Menderes, "Bugünkü DP yüzde 1'ler civarında bir oya sahip gözükmektedir. Bu da asıl DP'nin şanlı geçmişiyle tam bir tezat teşkil etmektedir.

Onun aziz hatırasına karşı bir saygısızlık manzarası oluşturmaktadır" dedi.

Durumun bundan ibaret olmadığını belirten Menderes, "Bugünkü DP'yi yöneten zihniyet bir dönem Adalet ve Doğru Yol Par-tisi'nin en yüksek mevkilerinde bulunmuş olsalar da zihniyet ve düşünce olarak hem bu partilerden hem de bunların temeli olan DP'den tamamen kopmuşlardır" dedi.

Menderes, Cindoruk yönetimindeki DP'yi sert sözlerle eleştirerek, "Cindoruk döneminde bugünkü DP söz konusu zevat tarafından Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal, Erdal İnönü ve Bülent Ecevit dönemindeki CHP'nin gerisinde tam bir tek parti dönemi CHP'sine dönüştürülmüştür.

Bugünkü DP'nin 15 Ocak Cumartesi günü büyük kongresi vardır. Siyasi ahlak DP büyük kongresini bir yol ayrımına getirmiştir. Ya bu partiyi kapatma kararı alırlar. Ya da DP ismini bırakıp, söz gelimi DYP adını alıp kendi yollarına devam ederler. Aksi halde tarihin, milletimizin ve asıl DP'nin şanlı geçmişinin önünde büyük bir vebal altında kalacaklardır" görüşünü dile getirdi.

Şimdiye kadar 5 isim aday oldu

Hafta sonu yapılacak DP 10. Olağan Kongresinde genel başkanlık için şu ana kadar 5 isim adaylığını açıkladı. 15 Ocak'ta yapılacak kongre öncesinde DP Gençlik Kolları Kurucu Genel Başkanı Adnan Dağıstanlı, DP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Özal, eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve eski GİK üyesi Samet Ocakoğlu aday olduklarını açıkladı.   (Bugün)

Bu haber toplam 2388 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri