Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AYM'den flaş Başbuğ kararı SON DAKİKA

06.03.2014 14:46
Anayasa Mahkemesi, Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan 26'ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un bireysel başvurusunu görüştü. AYM, "Kişi hak ve hürriyetleri ihlal edilmiştir" dedi.

İNTERNET HABER - Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un beklediği karar Anayasa Mahkemesi'nden çıktı. 

Anayasa Mahkemesi, ihlal kararı nedeniyle gereğinin yapılması ve İlker Başbuğ'un tahliye talebi hakkında karar verilmesi amacıyla karar örneğinin yerel mahkemeye gönderilmesine karar verdi.


İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, 2 yılı aşkın süredir tutuklu olan eski Genelkurmay başkanı için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. 

Anayasa Mahkemesi bugün o başvuruyu görüştü. Karar oy birliğiyle alındı. Anayasa Mahkemesi İlker Başbuğ için kişi hürriyeti ve güvenliğine ilişkin haklarının ihlal edildiğine karar verdi.


"Mahkûmiyet kararının gerekçesinin yasal süre içinde dava dosyasına konulmaması nedeniyle tahliye talebi hakkında karar verilmemesi şikâyetlerinin kabul edilebilir olduğuna, gereğinin yapılması ve başvurucunun tahliye talebi hakkında karar verilmesi amacıyla karar örneğinin Mahkemesine gönderilmesine, oy birliğiyle karar verildi."Anayasa Mahkemesi kararda şöyle dedi:

13. AĞIR CEZAYA GİDECEK

Bu kararla Anayasa Mahkemesi yerel mahkemeyi yani 13. ağır ceza mahkemesini işaret etmiş oldu... Anayasa Mahkemesi gereğinin yapılması ve Başbuğ'un tahliye talebi hakkında karar verilmesi için karar örneğini yerel mahkemeye gönderiyor.

Anayasa Mahkemesinin bu kararını gerekçe göstererek avukat İlkay Sezer'in 13. Ağır Ceza Mahkemesine başvuru yapması bekleniyor. 

İŞTE KARARIN TAM METNİ

A. Başvurucunun,
1. İlk derece yargılamasında devam eden özgürlükten yoksun bırakılma
kapsamındaki şikâyetlerinin “süre aşımı” nedeniyleKABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNA,

2. Mahkûmiyet kararının gerekçesinin yasal süre içinde dava dosyasına konulmaması nedeniyle tahliye talebi hakkında karar verilmemesi şikâyetlerinin KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,

B. Özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının Mahkemesince etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkûmiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği kapsamında Anayasa’nın 19. maddesinin sekizinci fıkrasının İHLAL EDİLDİĞİNE,

C. Gereğinin yapılması ve başvurucunun tahliye talebi hakkında karar verilmesi amacıyla karar örneğinin Mahkemesine gönderilmesine,

D. Başvurucu tarafından yapılan 206,10 TL başvuru harcı ve 1.500,00 TL vekâlet ücretinden oluşan toplam 1.706,10 TL yargılama giderinin BAŞVURUCUYA ÖDENMESİNE, 6/3/2014 tarihinde OY BİRLİĞİYLE karar verildi."

Bu haber toplam 1284 defa okunmuştur
secim
hamza
manidar!!!secim oncesi bu is manidar?? ah bu 1980,1990,2000,2010,28 subat hirsiz,17 aralik gene dincileri cildirticaklar.ah bu 28,subat ah ah.
06 Mart 2014 Perşembe 18:20
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri