Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aynı soruşturmada farklı suçlama ve uygulama

30.08.2011 14:03
Üçüncü Ergenekon iddianamesinde ‘örgüt yöneticisi olmak’la suçlanan Yalçın Küçük bu davada tutuksuz yargılanıyor. Odatv’ye yapılan baskınla ilgili iddianamede ise “örgüt üyesi” suçlaması yöneltilen Kü

Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv’ye yapılan baskınlara ilişkin hazırlanan iddianame, tartışmaları da beraberinde getirdi. İddianame kapsamında “Ergekeon terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yargılanan Yalçın Küçük’ün, üçüncü Ergenekon davası kapsamında “örgüt yöneticisi” olmak suçlamasıyla yargılandığını belirten avukatlar, bunun hukuk mantığına aykırı oludğunu belirtti. Küçük’ün üçüncü iddianameinin 1 no’lu sanığı olduğunu belirten Avukat Hüseyin Ersöz, “Bu iddianamede kendisine yöneltilen suçlama ‘terör örgütü yöneticisi olmak’tır. Bu davada tutuksuz yargılanmaktadır. Ancak Odatv soruşturması olarak adlandırılan süreçte tutukludur ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği’nin verdiği tutuklama kararında isnat edilen suçlama ‘Terör Örgütü Üyeliği’ olarak geçmektedir. Bu noktada önemli olan husus İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden ana yargılama sürecinde daha ağır bir suçlama söz konusu iken Küçük'ün serbest olması ancak üyelik isnadının bulunduğu başka bir yargılama sürecinde ise özgürlüğünün kısıtlanmış olmasıdır” diye konuştu.

Mantığa aykırı

Ersöz, “Odatv İddianamesine ulaşmak henüz mümkün olmamıştır. Ancak isnat edilen suçlama açısından iki ihtimal bulunmaktadır. Bunlar da ya Terör Örgütü Yöneticisi Olmak ya da Örgüt Üyesi Olmak’dır. Birinci ihtimal söz konusu olduğu takdirde yargılamanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmesi kaçınılmazdır. Zira aynı suçtan iki farklı Mahkemede yargılama yapılması mümkün değildir. İkinci ihtimalin söz konusu olduğu düşüldüğünde ise bu durumda ana davada örgüt yöneticisi olan bir kişinin sonradan açılan bir davada örgüt üyesi nasıl olabileceği sorusu akıllara gelmektedir. Her iki durum açısından da savcılık tarafından hukuk mantığına aykırı bir yaklaşımın sergilendiği açıktır” diye konuştu.

‘İddianameyi kabul etmeden önce verin’

Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv’de yapılan aramalar sonrası tutuklanan Barış Terkoğlu, Coşkun Musluk, Doğan Yurdakul, Sait Çakır ve Barış Pehlivan’ın avukatı iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmeden kendilerine verilmesini istedi. Odatv iddianamesinin gönderildiği İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran Avukat Hüseyin Ersöz, “İddianamenin mahkemeye sunulması ile birlikte kısıtlama kararına gerekçe oluşturan fiili durumun ortadan kalktığının, bu çerçevede kısıtlama kararının da hükümsüz kaldığının kabul edilmesi gerekmektedir” dedi. Avukat Ersöz, gerekçeleri ortadan kalkan kısıtlama kararı sebebi ile savunma hakkının daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla iddianamenin kabulünden önce kendilerine verilmesini talep etti.

Damla Güler / Vatan
 

Bu haber toplam 1502 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri