Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sen gerçek bir rüşvetçisin...

13.12.2010 15:41
Tuncel'den Durak'a: Sen gerçek rüşvetçisin, rüşveti toprağa bağlıyorsun.

Adana Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Mustafa Tuncel'in, görevinden uzaklaştırılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın yargılanmasına başlandı.

Adana 6. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Mustafa Tuncel ve müşteki Aytaç Durak hazır bulundu. Hakkında "Kamu görevlisine hakaret" suçlamasıyla 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Tuncel, savunmasında Durak'a hakaret kastının olmadığını, doğru bildikleri gerçeklerini dile getirdiğini ileri sürdü.

Durak'ın içerde mahkemeyi idare etmeye çalıştığını iddia eden Tuncel, "Duruşma çıkışı Durak'ın kulağına 'Sen gerçek rüşvetçisin. Rüşveti toprağa bağlıyorsun. Toprak da yenmediği için rüşvet yemiyorum, diyorsun' dedim." şeklinde konuştu.

Tuncel, Durak'ın bir petrol istasyonunun ruhsatı ile ilgili gündeme getirdiği rüşvet kasetini mecliste sonuna kadar dinletmemesi yüzünden aralarında bir takım siyasi tartışmaların çıktığını kaydetti. Durak, ise Mustafa Tuncel'den şikâyetçi oldu. Duruşma ertelendi.

'SEN GERÇEK RÜŞVETCİSİN, RÜŞVETİ TOPRAĞA BAĞLIYORSUN'

Çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplayan Tuncel, Aytaç Durak sayesinde adliyenin yolunu birazca fazla öğrendiğini ifade etti. Her hafta iki üç duruşmaya geldiğini açıklayan Tuncel, "Sebep Aytaç Durak'a hakaret etmek... Ben mahkemede 'Durak'a hakaret değil, gerçekleri söylediğimi' belirttim. Söylediğim sözlerin hepsinin arkasındayım. Çünkü yalan söylüyor. Daha önce hangi iddiaları dile getirdiysem duruşmada bunları tekrarladım. Bunları ispat edeceğim." dedi.

Savunmaları karşısında Durak'ın şaşırıp, sinirlendiğini öne süren Tuncel, şunları söyledi: "Arkadaş neredeyse mahkemeyi idare edecek. Sanki belediyeymiş gibi... Tabi bütün bunlar uzun bir süreç. Aytaç Durak bir daha bu belediye dönemeyecek. Ancak herkesi, 'suçum, kabahatim yok; bugün, yarın geliyorum' şeklinde kandırarak, belediyedeki delilleri yok etmeye çalışıyor. Kendi gıyabında olabilecek her türlü delili yok etmeye gayret ediyor. Bu bir siyasi linç diyor. Ama siyasi linç olmadığını gördük. Danıştay, iki gün önce Durak'ın görevden alınmasının 'doğruluğuna' karar verdi. Herkes bunu duydu. Halen bu 'doğru değil, yeni mahkemeler var' diyor. Tabii ki yeni mahkemeler var. Mahkemeler erken bitmiyor. Her dava iki üç yıl sürüyor. Sabredip, bekleyecek. Mahkeme de aklanırsa beş, altı sene sonra tekrar dönebilir. Yoksa Kürkçüler Cezaevi'nde onu çok ziyaret edersiniz."

DURAK: İFTİRA ATANLARLA HESAPLAŞACAĞIM

Adliye binası önünde açıklama yapan Aytaç Durak, tüm olayların 260 bin doların paylaşılacağı bir rüşvet kasetiyle başladığını belirtti. Kaset nedeniyle şahsına hakarette bulunulduğunu vurgulayan Durak, kendisine iftira atanların herkesle mahkeme önünde hesaplaşacağını ifade etti.

Durak, şöyle devam etti: "O rüşvet kaseti savcılık tarafından incelendi ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Her ne kadar Mehmet Esendemir ile ilgili dava açıldı ise de bilirkişi raporunda 260 bin doların adı geçen kişiler arasında bölüşüleceği kanaati gündeme getirilmiştir. Adı geçenlerden biri de Mustafa Tuncel'dir. Bundan dolayı telaşlandılar. O günkü meclis toplantısı sonra rüşvet kasetini unutturmak ve hedefi şaşırtmak için hakaretin en ağırını bana yaptılar. Hiçbir iftira karşılıksız kalmayacak. Hesabı sorulacaktır. Hiçbir şey de gizli olmayacaktır."

Durak, Danıştay'ın kararını da gayet doğal gördüğünü aktardı.

CİHAN

 

Bu haber toplam 1778 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri