Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aytaç Yalman'ın Hilmi Özkök isyanı

26.09.2012 10:22
Aytaç Yalman, Hilmi Özkök'ün darbeyi önleyen kişi olarak öne çıkarılmasını eleştirdi.

Balyoz Davası'yla ilgili Genelkurmay eski Başkanı emekli orgeneral Hilmi Özkök ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın açıklamaları, gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Son olarak Hilmi Özkök’ün davaya ilişkin söylemleriyle Balyoz ve diğer darbe planlarını engellediği kanısı kuvvetlenirken, Aytaç Yalman bu algının kendisine haksızlık olduğunu düşündürten bir açıklama yaptı.

Akşam gazetesi genel yayın yönetmeni İsmail Küçükkaya, kendisini telefonla arayan Yalman’la aralarında geçen konuşmaya köşesinde yer verdi.

"SANA SİTEM ETMEK İÇİN ARIYORUM"

Dün öğlen bülteninde NTV canlı yayınına katılmıştım. Güncel konuları değerlendirmiş ve özellikle Balyoz davasıyla ilgili soruları yanıtlamıştım. Bir süre sonra cep telefonum çaldı. Arayan da bir cep telefonuydu. Açtım, telefondaki ses "Aytaç Yalman paşamın korumasıyım. Sizinle görüşmek istiyor, uygunsanız kendisine aktaracağım" diyordu. "Memnuniyetle" diye cevap verdim.

 

Aytaç Yalman telefonu aldı, "Sana sitem etmek için arıyorum" dedi ve ekledi: "Biraz önce seni NTV'de izledim. Hilmi Özkök için darbeyi önleyen kişi ifadesini kullandın. Aytaç Yalman'ın rolü ne, diye soruldu. Hiçbir şey söylemedin, geçiştirdin."

Bu sözler üzerine şaşırdım, gerçekten çok ilginç bir durumdu. Sezgilerim, bunun ardından tarihi bir açıklamanın geleceğini söylüyordu. Küçük bir düzeltme yaptım. Televizyonda "Varsa bir darbe girişimi, Hilmi Özkök'ün önlediğini anlıyorum" demiştim.

Kendisine "Televizyonda ne söylememi beklemiştiniz?" diye sordum.

Şöyle yanıt verdi: "Diyebilirdin ki; iddianameye göre darbeyi önleyen kişi, Aytaç Yalman'dır. Bunu söylemen yeterliydi. Tek bir cümle..."

Sonra Yalman'a televizyonda o soruyu neden yanıtsız bıraktığımı anlattım.

Çünkü bir gazeteci olarak olup bitene ve söylenenlere bakıldığı zaman Hilmi Özkök'ün buradaki rolünün açık olduğunu, buna karşılık Aytaç Yalman'ın pozisyonunun tam anlaşılmadığını düşünüyorum. Benim için bu telefona kadar da hala net değildi.

"HİLMİ PAŞA’NIN KAÇ TANE TANKI VARDI?"

Bunları konuştuktan sonra Paşa'ya sordum: '"arbe girişimini gerçekten siz mi önlediniz?"

İşte yanıtı:

"Bilmem, Türk Ordusu tek kişi değildir. Tek Genelkurmay Başkanı da değildir. Ucuz kahramanlık kimseye yakışmaz. Türk Ordusu demek Kara Kuvvetleri Komutanlığı demektir. Hilmi Paşa'nın kaç tane tankı tüfeği vardı?"

Tekrar ettim; "Darbe girişimini siz mi önlediniz?"

"Ben öyle demiyorum, iddianame öyle diyor" diye cevap verdi.

Aramızdaki diyalog şöyle sürdü:

-İddianame tam ne diyor?

"Darbeyi Aytaç Yalman önlemiştir" diyor.

"YAZMA, ZAMANI GELİNCE KONUŞURUM"

Balyoz Davası ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin o dönemiyle ilgili gerçekten heyecan verici sözlerdi. Tam bu arada Aytaç Yalman "Ben bunları yazman için aramıyorum" deyince, ısrar ettim: "Daha önce başka yerlere açıklamalarınız oldu, beni de düzeltmem için aradınız."

"Erken öten horozun kafasını keserler; zamanı gelince konuşurum. Bizim de kafamız gitmesin" karşılığını verdi. Yazma konusunda ısrarcı oldum. Bir süre önce Fazıl Say konserinde karşılaşmış, uzun uzun sohbet etmiştik. "Yazma, ileride konuşurum" demişti.

Aytaç Yalman'ın bu yaşananlarla ilgili durumunun net olmadığını, kamuoyunda farklı izlenimler oluştuğunu vurguladım. Ardından, Ergenekon'un eski savcısı ve o dönemki en kilit ismi Zekeriya Öz'ün bir karşılaşmamızda bana söylediği "Hilmi Özkök demokrasi kahramanıdır" sözlerini hatırlattım. Şu tarihi açıklamayı yaptı:

"O demokrasi kahramanıysa, biz demokrasi düşmanı mıyız? Ömrümüz boyunca devleti, vatanı korumak için canla başla uğraştık. Hem Cumhuriyeti korumaya çalıştık hem de demokrasiyi... Bizim için ikisi de önemliydi."

Bu haber toplam 2068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri