Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AZERBAYCAN'A VİZESİZ GEÇİŞE İRAN ENGELİ

10.09.2012 13:08
Türkiye ve Azerbaycan arasındaki vize muafiyeti Tahran’a takıldı.

Vizenin kendileri için de kalkmasını talep eden İran yönetimi, Nahçıvan kapısını kapatacağını açıkladı.

Türkiye ile Azerbaycan, geçen sene Ekim ayında İzmir’de kurdukları Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 2. toplantısını, yarın Azerbaycan’ın Gebele şehrinde düzenleyecek. Türkiye heyetine Başbakan Erdoğan başkanlık edecek.

İki ülke arasındaki siyasi ilişkiler, askeri ve güvenlik alanlarında işbirliği, ileriye yönelik işbirliği imkanları, ekonomik, ticari, ulaştırma ve enerji alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi; bilim, kültür alanlarında işbirliği imkanları gözden geçirilecek.

Karabağ sorunu da konuşulacak Ermenistan- Azerbaycan ilişkileri, Dağlık Karabağ sorunu ve Ermeni soykırım iddiaları da masaya yatırılacak. Toplantının sonunda ise 5 anlaşmanın imzalanacak olmasına karşın, Türkiye’nin yıllardır gündeme getirdiği vize muafiyeti İran’ın Bakü üzerindeki “Nahçıvan” gözdağı nedeniyle bir kez daha gündem dışı kaldı.

AZERİLER NAHÇIVAN'A İRAN ÜZERİNDEN GİDİYOR

Nahçivan ile Azerbaycan’ın diğer bölgeleri arasındaki topraklar arasında, Azerbaycan’ın zaman zaman sıcak savaşa kadar varan gerginliğin yaşandığı Ermenistan bulunuyor. Dolayısıyla Nahçıvan’a gitmek isteyen Azeriler, Ermenistan’dan geçemeyecekleri için, Nahçıvan’a, İran üzerinden ulaşıyor.

Türkiye’ye girişte pasaport yeterli

Bakü Yönetimi, Türkiye’ye gönderdiği mesajda, Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırmak için siyasi iradelerinin bulunmasına karşın, Tahran’ın “Türkiye’ye vizeyi kaldırırsanız, İran’a da kaldırmak zorundasınız. Aksi takdirde, Nahçivan ile Azerbaycan’ın diğer bölgelerini birbirine bağlayan ve İran topraklarından geçen yolu kapatırız” tehdidinde bulunduğunu iletti.

Türkiye, vize muafiyeti konusunu gündem dışı bırakılmasını kabul etti. Türkiye, 30 günü geçmeyecek ziyaretler için Azerbaycan vatandaşlarına vize uygulamıyor. Azerilerin, girişlerde pasaport göstermeleri yeterli oluyor.

star 

Bu haber toplam 4086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri