Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Aziz Yıldırım'ın ilk sözleri

14.02.2012 10:37
Şike soruşturması kapsamında aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23’ü tutuklu 93 sanığın ilk duruşması bugün yapılacak.

Duruşmada sarı lacivert kravat taktığı gözlenen Aziz Yıldırım'ın oturduğu yerden izleyicilerin olduğu bölüme el salladığı görüldü. Yıldırım'ın daha sonra avukatının laptopundan şike yapıldığı iddia edilen bir maça ait görüntüleri izlediği gözlendi. Çok sayıda gazeteci ve köşe yazarının da izlediği duruşmada, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıkların hasret giderdikleri görüldü. Mahkeme heyeti ile tutuklu ve tutuksuz sanıkların yerlerini almasıyla birlikte duruşmaya başlandı.

AZİZ YILDIRIM: "BURAYA GELENE KADAR SABIKAM YOKTU"

Duruşmada tenzip zaptının okunmasının ardından kimlik tespitine geçildi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, davanın bir numaralı sanığı Olgun Peker'in kimlik tespitini yaptı. Peker evli ve bir çocuğu olduğunu söyleyince Başkan Ekinci "Allah bağışlasın" dedi. Peker ise "Amin" diyerek cevap verdi. Peker mesleğinin inşaat ve futbolcu menajerliği olduğunu aylık gelirinin ise 5 bin TL olduğunu ifade etti. Ardından Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın kimlik tespitine geçildi. 1952 doğumlu olduğunu ifade eden Yıldırım evli ve iki çocuk sahibi olduğunu söyledi. Başkan Ekinci, Yıldırım'a da "Allah bağışlasın" dedi. Yıldırım ise "Sağolun" diye yanıtladı. Mesleği sorulan Yıldırım, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olduğunu aylık gelirinin ise 30 bin TL olduğunu belirtti. Mahkeme Başkanı Ekinci, Yıldırım'a sabıkası olup olmadığı sorusuna Aziz Yıldırım'ın "Buraya gelene kadar yoktu" diye yanıt vermesi dikkat çekti. Tutuklu sanık Bülent Uygun ise aylık gelirinin tutuklanmadan önce 300 bin TL olduğunu ancak şu an bir gelirinin olmadığını belirtti. Sanıkların kimlik tespiti devam ediyor.
 

3 Temmuz 'da başlayan operasyon kapsamında 8 aydır tutuklu bulunan sanıklar ilk kez hakim karşısına çıkacakları Silivri Ceza ve İnfas Kampusu 'na nakledildi.

401 sayfalık iddianamenin okunacağı duruşmanın ilk 4 günü Silivri 'deki salonda görülecek. Ardından yargılamaya Çağlayan 'da devam edilecek.

FENERBAHÇE YÖNETİMİ TAM KADRO SİLİVRİ'YE GELDİ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve şike davasının 23 tutuklu toplam 93 sanığı bugün yapılacak duruşmayı beklerken, taraftarların yanı sıra Fenerbahçe Yönetimi de Silivri'ye geldi.

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ne tam kadro gelen ve duruşma salonuna 8.45 gibi giriş yapan yöneticiler taraftarların arasından geçerek salona girdiler.

Ve operasyon bombası: Tarih 3 TEMMUZ 2011

Şike operasyonu başladı. Aralarında Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş gibi dev kulüplerimizi de kapsayan bu operasyonla 56 kişi gözaltına alındı.

İbrahim şike için fetva almış : Tarih 5 TEMMUZ 2011

İstanbul BŞB 'li İbrahim Akın 'ın iddianamedeki konuşmaları gündeme bomba gibi düştü. İbrahim “Şike parası almak caiz midir?” diye bir hocadan fetva almış.

Fenerbahçe 'yi yıkan sözler : Tarih 25 AĞUSTOS 2011

TFF, şike yaptığı gerekçesiyle Fenerbahçe 'yi Şampiyonlar Ligi 'nden men etti. Bu kararın UEFA 'nın talimatıyla alındığı söylendi. Devler Ligi 'ne Trabzon gitti.

Aydınlar TFF 'den istifa etti: Tarİh 31 OCAK 2012

UEFA 'nın CAS savunmasında “Fenerbahçe 'yi biz değil TFF göndermedi” demesi üzerine TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar samimiyetsizliklerden yakınarak istifa etti.

VE Türk Futbol Tarihi 'nin en büyük duruşması başlıyor... 3 Temmuz 2011 'de başlayan şike soruşturması kapsamında, aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım 'ın da bulunduğu 23 'ü tutuklu, 93 sanık bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak. Tutuklandıktan sonra Metris Cezaevi 'ne gönderilen ve yaklaşık 8 aydır burada kalan 23 sanık dün güvenlik nedeniyle ilk duruşmaların yapılacağı Silivri Ceza ve İnfaz Kampüsü 'ne nakledildiler. Şimdi artık yargılama süreci başlayacak.

17 Şubat 'ta Çağlayan 'a gönderilecek

SESLİ ve görüntülü olarak yapılacak duruşmada sanıkların kimlik tespitinin ardından TRT 'de görevli üç spiker özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk 'in hazırladığı 401 sayfalık iddianameyi okuyacak. Bugün başlayacak olan duruşma 15 Şubat Çarşamba, 16 Şubat Perşembe ve 17 Şubat Cuma günü Silivri 'deki duruşma salonunda görülecek. İddianamenin okunmasının 17 Şubat Cuma günü tamamlanmasının ardından yargılamaya Çağlayan 'daki İstanbul Adalet Sarayı 'nda devam edilecek. Süreç böylece başlamış olacak.

Taraftarlar salona alınmayacak

SANIKLARIN ifadesi Çağlayan 'daki İstanbul Adalet Sarayı 'nda yapılacak olan duruşmalarda alınacak. Sanık sayısı ve sanıklar adına duruşmaya katılacak avukat sayısının çok olması nedeniyle duruşma salonuna izleyici olarak sanık yakınlarından en fazla 3 'er kişi alınacak. Fenerbahçe Kulübü yöneticileri de duruşmaya izleyici olarak katılmak için mahkemeye başvurdu. İddianamede adı geçen hiçbir spor takımının taraftarı ise duruşma salonuna alınmayacak.

Takımlar değil şahıslar yargılanacak

FUTBOLDA şike iddialarına ilişkin davaya bakacak olan İstanbul özel yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci futbol takımlarına yönelik bir yargılamanın yapılmadığını vurgulayarak, “Futbol kulüpleri 100 yıllık değerler. Burada takımları yargılamıyoruz. İddia olunan suçlamalarla ilgili yargılama yapacağız. Suç işleyip işlemedikleri yargılama sonucunda belli olacak” dedi.

Kime, ne kadar ceza isteniyor?

Aziz Yıldırım 22-72 yıl

Olgun Peker 48-115 yıl

Mecnun Otyakmaz 2,5-7,5 yıl

İlhan Ekşioğlu 19-65 yıl

Bülent Uygun 5-16 yıl

Tamer Yelkovan 16-53 yıl

Serdal Adalı 1,5-4,5 yıl

Cemil Turan 8-26 yıl

Tayfur Havutçu 1-3 yıl

Şekip Mosturoğlu 6-21 yıl

Sadri Şener 1-3,5 yıl

Alaaddin Yıldırım 5-16 yıl

Korcan Çelikay 1-3 yıl

İlhan Çelikay 1-3 yıl

Serdal Kulbilge 4-14 yıl

Mehmet Yıldız 1-3 yıl

Göksel Gümüşdağ 2,5-7,5 yıl

Nevzat Şakar 1-3 yıl

Ümit Karan 2-9 yıl

Gökçek Vederson 1-3 yıl

İbrahim Akın 2-8 yıl

Sercan Yıldırım 1-2 yıl

İskender Alın 1-5 yıl

Sezer Öztürk 1-2 yıl

Mahmut Boz 2-7 yıl

Murat Şahin 2-7 yıl

Emmanuel Emenike 1-3 yıl

M.Ulaş Ortakaya 1-3 yıl

Bu haber toplam 3838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri