Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Babacan'dan 10-20 Yıllık Müthiş Öngörü

09.02.2014 09:23
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin önümüzdeki 10 ve 20 yıllık dönemine dair öngörüde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Babacan, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu önemli reform sürecinde, Hatay'ın potansiyelini iyi değerlendirerek kalkınan bir kent olduğunu belirtti.

Türkiye'nin genel ekonomisi ve gelecekte nasıl bir ülke olacağı değerlendirilirken dünyada olup bitenleri dikkate almak gerektiğini ifade eden Babacan, Türkiye'nin dışa açık bir ekonomisi olması ve sermayenin rahatça hareket edebildiği bir ülke olması nedeniyle dünyada olup bitenlerin kuşkusuz ülkeyi etkilediğini bildirdi.

Son 3-4 yıllık dönemde yüzyılın en büyük ekonomik ve finans krizinin yaşandığını, Türkiye'nin bunu çok fazla hissetmediğini anlatan Babacan, şunları söyledi:

"Dünyanın en büyük finans kuruluşları ve bankaları çok ciddi sarsıntılar yaşadı. Çok büyük finans kuruluşlarından batanlar oldu. 2014 yılı bu küresel krizi yavaş yavaş arkamızda bırakacağımız bir yıl olacak. ABD'de toparlanma başladı, Avrupa'da çok zayıf da olsa toparlanma sinyalleri var. Ve Asya'da özellikle gelişmekte olan ülkeler iyi bir performans ortaya koydu. Dünyadaki ekonomik şartların bundan sonraki dönemde yavaş yavaş da olsa artık toparlanacağını bekliyoruz. Özellikle Avrupa'ya olan ihracatımız açısından bu son derece önemli. Çünkü Avrupa'da ekonomi ve iş iyi olunca bizim de Avrupa'ya olan ihracatımız iyileşiyor."

Babacan, Irak'ın, Türkiye'nin ikinci büyük pazarı haline geldiğine, bu ülkede istikrar sağlanamamasına rağmen ticari ilişkilerin hızlı şekilde geliştiğine işaret etti.

Türkiye'nin önünde, bütün bu değişim ve farklı gelişmeler çerçevesinde önemli fırsatları kullanabileceği bir dönem olduğuna dikkati çeken Babacan, "Türkiye'nin önümüzdeki 10 ve 20 yıllık ufkuna bakacak olursak; pek çok uluslararası kuruluş, bunların içinde Dünya Bankası ve OECD var, Türkiye'nin tüm Avrupa'da en hızlı büyüyecek ekonomi olacağını söylüyor. Bu çok önemli bir fırsat. Ancak bu ekonomik büyümenin sıhhatli şekilde devamı ve buna ulaşmamız, öncelikle siyasi reformların ve siyasi istikrarın muhafazası ile mümkün" diye konuştu.

habervaktim

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri