Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sonraki Zirve Bağdat'ta

14.04.2012 23:56
stanbul'daki müzakereler sona erdi.

İran'ın nükleer programı ile ilgili İstanbul'da gerçekleştirilen müzkereler uzlaşı ile sona erdi.

İran'ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi ve barışçıl amaçlı nükleer programın sürdürmesi konusunda mutabakata varıldı.

Taraflar,"Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması" çerçevesinde görüşmeleri sürdürmeye ve sorunları adım adım çözmeye karar verdiler.

Müzakerelere 23 Mayıs'ta Bağdat'ta yapılacak toplantıda devam edilecek.

İstanbul Kongre merkezinde gerçekleştirilen, İran ile P5 + 1 olarak tanımlanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya arasındaki müzakerelerde bundan sonraki süreçte kapsamlı görüşmeler yapma kararı alındı.

Müzakerelerde P5 artı 1 grubuna Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton İran tarafına da Ulusal Yüksek Güvenlik Genel Sekreteri Said Celili başkanlık yaptı.

Yaklaşık 12 saat süren müzakerelerde taraflar ortak toplantılarının yanısıra ikili görüşmeler de yaptılar.

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tıkanan bazı konularda ilerleme sağlanabilmesi için Catherine Ashton ve Said Celili ile ayrı ayrı biraraya geldi.

Uzun maratonun ardından basın mensuplarının karşısına ilk olarak Catherine Ashton çıktı.

Ashton: Mutabakata Vardık

Müzakerelerin yapıcı ve yararlı olduğunu dile getiren Ashton, "İran'ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi ve barışçıl amaçlı nükleer programı sürdürmesi konusunda mutabakata vardık" dedi.

Ashton tarafların ayrıca güven arttırıcı önlemler alma ve ileriye dönük çalışmaların çerçevesini çizme konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Ashton'ın ardından Said Celili basın toplantısı yaptı.

Celili: Yükümlülüklerimiz Olduğu Kadar Haklarımız da Var

İran'ın nükleer programının ilişkin yaklaşımının işbirliğine dayalı olduğunu kaydeden Celili, "yükümlülüklerimiz olduğu kadar haklarımız da var" diye konuştu.

Said Celili İstanbul'daki toplantıda İran'ın barışçıl amaçlı nükleer programına olumlu yaklaşımın, sorunları çözme konusunda ortak bir irade geliştirilmesinin önünü açtığını sözlerine ekledi.

Taraflar arasındaki müzakerelere 23 Mayıs'ta Irak'ın başkenti Bağdat da devam edilecek.

Bağdat'taki toplantıda, İran'ın nükleer programı ile ilgili olarak sorunların aşılabilmesi için somut ve pratik adımlar atılması hedefleniyor.

Bu haber toplam 2070 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri