Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bağış'tan Kızdıracak Açıklama

31.03.2013 02:26
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayına ilişkin, ''Sayın Kılıçdaroğlu, yüreğin yetiyorsa gel AK Parti'nin karşısına yine bizzat kendin aday olarak çık'' dedi.

Bayrampaşa Gençlik Merkezi Kültür Salonu'ndaki AK Parti Bayrampaşa İlçe Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Bağış, son günlerde tarihi gelişmelere şahitlik ettiklerini söyledi.

Bağış, cuma günü TBMM'de yoğun bir mesaiyle çalıştıklarını ifade ederek, ''Bizim milletin vicdanında yargılanıp müebbet muhalefete mahkum olmuş ana muhalefet partimiz CHP, yine adres şaşırdı. Yine yanlış zamanda, yanlış kişiye, yanlış gensoruyu verdi. Dün, Irak ile yapılan enerji anlaşmaları konulu gensoruyu Dışişleri Bakanı'na verdikleri için, biz o hatayı da düzelttik, Enerji Bakanımız da buna cevap verdi'' diye konuştu.

Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığı'ndan ayrılmasından dolayı birtakım endişeler taşıdığını belirten Bağış, şöyle devam etti:

''Eskiden sayın Baykal'ın hatalarını gördüğümde, 'Biz bundan iyisini bulamayız, tam dişimize göre rakip. Bu adama sahip çıkmamız lazım' diye düşünürdüm. Baykal gitti diye tam endişeleniyordum, sayın Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç'ın deyimiyle Rabbim verdikçe veriyor, o gitti daha iyisi geldi.''

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday belirleme konusunda derde düştüğünü söyleyen Bağış, ''Sayın Kılıçdaroğlu, yüreğin yetiyorsa gel AK Parti'nin karşısına yine bizzat kendin aday olarak çık. Hem bahanen olur hem de bu vesileyle İstanbul'un ilçelerinin adlarını öğrendiğini de millete göstermiş olursun'' şeklinde konuştu.

Çözüm süreci

Bağış, Türkiye'nin 40 yıldır süren terör belasından kurtulmak için bir çözüm sürecine girdiğini, CHP'nin ise sessiz kalmayı tercih ettiğini söyledi.

Egemen Bağış, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Ben sessiz kaldıkları için onlara teşekkür ediyorum. Çünkü CHP ağzını her açtığında bu millete vakit kaybettirmiştir. Hiçbir zaman ağızlarından hayra alamet bir cümle çıkmamıştır.

Öte yandan, püskevitçi ve arkadaşları ayrı bir terane içindeler. Onlar da 'Biz artık neyi istismar edeceğiz, nasıl insanları ajite edeceğiz?' endişesi içine düşmüşler, abuk subuk birtakım ithamlar ortaya atıyorlar. Hükümeti terör örgütüyle pazarlık yapmakla itham ediyorlar. Sanki bu çözüm süreciyle birilerinin ekmeğine yağ sürülecekmiş gibi bir şeyin ihtivasını vermeye çalışıyorlar.''

Bağış, çözüm sürecinin herhangi bir gruba yönelik olmadığını vurgulayarak, ''Çözüm sürecinin özeti, anayasada yazılı olan eşitlik ilkesinin uygulamaya geçirilme sürecidir. Bu ülkede her bir vatandaşın kendini bu ülkenin eşit vatandaşı hissedebilme sürecidir'' ifadelerini kullandı.

''Başbakanımız racon kesiyor, gerektiğinde 'one minute' diyor''

Türkiye'nin güçlenmesiyle dünyadaki imajının da değiştiğini ifade eden Bağış, şunları kaydetti:

''Biz bu güçlenmeyi sağladığımız için burnundan kıl aldırmayan İsrail bile tarihinde ilk defa bir ülkeden özür diliyor. Bu kendini bilmez muhalefet de 'Ne olmuş canım, ABD istedi diye özür diliyor' diyor. ABD istedi de onlara kim istettirdi? ABD niye eskiden istemiyordu? Eskiden Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanları gidiyordu, ABD Devlet Başkanı'nın önünde süklüm püklüm duruyordu. O fotoğraflar hepimizin vicdanını yaralıyordu. Şimdi hamd olsun bizim Başbakanımız racon kesiyor, gerektiğinde 'one minute' diyor. Gerektiğinde rest çekiyor, gerektiğinde jest yapıyor.''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem de AK Parti ile Türkiye'nin çok büyük bir değişim geçirdiğini söyledi.

Erdem, AK Parti Hükümeti'nin bir tarih yazdığını ifade ederek, ''21 Mart'taki nevruz, 22'sindeki İsrail'in özrü, hiçbir milletin tarihinde görülmeyecek çok önemli olaylardır. Peş peşe güzellikleri yaşıyoruz'' diye konuştu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin puanını artırmasını yeterli görmediğini de ifade eden Erdem, ''Bu müthiş şeylerin olmasının bir tek sebebi var. Liderimizin duruşu, kararlılığı... O kararlılıktır ki arkasında sizin gibi dirayetli teşkilat ve buna bağlı olarak yüzde 34, yüzde 47 ve yüzde 50 oy geldi'' dedi.

Toplantıya, AK Parti İstanbul milletvekilleri Sevim Savaşer ile Şirin Ünal da katıldı.

Öte yandan, Ekrem Erdem'in, yoğun programı nedeniyle Giresun Eynesil Kemaliye Köyü Derneği'nin birlik ve beraberlik gecesine katılamayacağı bildirild

Bu haber toplam 1822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri