Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahar Yorgunluğundan Kurtulmanın Yolları

23.04.2012 23:48
Bahar aylarını hepimiz sabırsızlıkla bekliyoruz. Havaların ısınması, doğanın can bulması hoşumuza gidiyor. Ancak bunun yanı sıra bahar bizlere yorgunluk da getiriyor.

Mart ayı itibariyle bedenimizde bir yorgunluk ve uyku hali hissediyoruz. Sabahları yatağımızdan çıkmak istemiyor, hatta çoğu zaman sadece uyumak istiyoruz. İçimizdeki ruh halini ve bünyemizdeki bahar yorgunluğunu en iyi şekilde atlatabilmek için bazı püf noktalara dikkat etmemiz yeterli olacaktır.

Bahar yorgunluğunu daha kolay atlatmak istiyorsanız bunun için sıvı tüketimine çok özden göstermeniz gerekir. Bol su tüketmelisiniz. Özellikle sabah uyandığınız zaman içeceğiniz 2 bardak su sizin için harika bir dinçlik kaynağı olacaktır. Ruhsal yorgunluğun iç organlarınıza da yansımasını istemiyorsanız suya önem verin. Su içmenin insan bünyesi üzerindeki inanılmaz olumlu etkilerini biliyorsunuz. Güne su içerek başlayın ve yine gün içerisinde de bol su tüketin. Ayrıca bol su bahar yorgunluğuna dayalı baş ağrılarını da ortadan kaldıracaktır.

Su haricinde meyve suyu tüketmeniz de önemlidir. Vitamin almanız açısından taze meyve suları çok yararlı oluyor. Taze sıkılmış meyve suları ile gün boyu dinç kalmayı da başarabilirsiniz. Yemeklerinizi de 3 öğün olarak değil 5 öğün olarak yemelisiniz. Sık aralıklarla ancak az yemek sizin sağlığınız açısında da bahar yorgunluğuna son vermeniz açısından da yararlı olacaktır.

Öğün sayınızı arttırırken ne yediğinize de dikkat edin. Sabah kahvaltılarını erken saatlerde ve protein ağırlıklı olarak yapmalısınız. Özellikle yumurta ihtiyacınız olan enerjiyi almanız için yeterli olur. Sabah kahvaltılarında haşlanmış yumurta yemelisiniz. Buğdaydan yapılmış tahıllı besinler de sizin için uygun olur. Bahar yorgunluğunu atlatabilmenizin en kolay yolu yediklerinize dikkat etmektir.

Bunların yanı sıra egzersizler de önemli oluyor. Sabah saatlerinde yapacağınız egzersizler stresten arınmanızı ve dinçlik kazanmanızı sağlayacaktır. Kısa yürüyüşler de bunun için uygun olabilir. Bir ısınıp bir soğuyan havanın ruh halinizde ve bedeninizde yarattığı değişikliklerden kurtulmak için bu püf noktalara karşı dikkatli olmanız yeterli olacaktır. Bol meyve ve sebze tüketmeyi de ihmal etmeyin. Özellikle üzüm, kiraz, erik ve incir gibi meyveler de enerji serdikleri için bahar yorgunluğunu üzerinizden atmanızı kolaylaştırır. Bu ayrıntıları göz ardı etmeyin ve daha dinç bir bahar geçirebilmek için kendinizi hazırlayın.

Bu haber toplam 7002 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri