Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baharın müjdecisi açtı

16 Şubat 2009 / 14:07
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yüksek dağlarda yetişen nergis çiçeği, güzel görüntüsü ve hoş kokusunun yanı sıra şifa kaynağı olarak da kullanılıyor.
Nergis, ilkbaharın çok güzel kokulu çiçekleriyle baharın müjdecisi olarak biliniyor. 20-60 cm boylarındaki çiçeğin açık sarı rengi ve yetiştiği yayla ortamı da insana ayrı bir göz zevki veriyor.

Nergisler, en çok sert ve soğuk rüzgarların estiği dağların ve yaylaların sırt bölgelerinde tek tek veya bir kaçı bir arada bulunuyor.

Her bir çiçeğin ortasında beyaz veya sarı renkli bir tacı oluyor. Nergis türleri daha çok süs bitkisi olarak yetiştiriliyor. Nergisin fulya, beyaz nergis, yabani zerren gibi çeşitleri bulunuyor.

Nergisin, çok eski yıllarda halk hekimleri tarafından parmak arası yaraların iyileştirilmesi, nefes darlığı ve mantar hastalığında kullanıldığı biliniyor.

Bitki, zehirli alkaloitler taşıyor. Nergisin kurutulmuşu, yatıştırıcı, müshil ve ateş düşürücü olarak çay halinde içiliyor. Evlerde ise suya bırakılıp odaya hoş koku vermesi için parfüm yerine kullanılıyor
Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri