Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAHÇELİ: POLİS VERİLEN TALİMATI YERİNE GETİRDİ

01.06.2013 19:08
Taksim Gezi Parkı olaylarını değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hükümeti ve CHP'yi eleştirdi, polise sahip çıktı. Bahçeli, polisin verilen talimatı yerine getirmekten başkan bir şey yapmadığını söyledi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Gezi Parkı olayları ve sonrasında yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

Polisin aşırı güç kullandığı iddialarına karşın Bahçeli, Polise talimat verenlerin sorgulanması gerektiğini söyledi.

POLİS KENDİNE VERİLEN TALİMATI YERİNE GETİRİYOR

Bahçeli, "Bunda polisin suçu yok, gaz at diyorlar polis de atıyor. Asıl sorgulanması gereken polisi yönlendirenler" dedi.

Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü:

POLİS DEĞİL, ONA TALİMAT VERENLER SORGULANMALI

"Polis şiddetli davranmıştı ama Polis, verilen talimatı yerine getirmiştir. Polisi burda kimse suçlamasın. Suçlamadan evvel, İstanbul Valisi başta olmak üzere, İçişleri Bakanı, Güvenlikten Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Başbakan sorgulanmalı. Polisin günahı ne? Gaz at diyorlar atıyor, bomba at diyorlar atıyor. SU sık diyor, sıkıyorlar. Polisin suçu ne? Suçu polislere yüklemek doğru değildir. Herkesin güvenliği için başvuracağı adres polis teşkilatıdır."

"TÜRK BAHARI" DEVŞİRME ÇABASI

MHP'nin bu tür eylemlerin içinde olmayacağını vurgulayan Devlet Bahçeli, "İnşallah bu tür olaylardan yararlanarak adını Türk baharı koyarak ülkeyi kargaşaya sürükleyecek olaylardan herkes vazgeçer" diye konuştu.

Mahkemenin "yürütmeyi durdurma" kararını eleştiren Bahçeli "Eğer protestolar ilk başladığında bu karar alınsaydı, bunca olay da olmazdı" dedi.

Gösteri derinleşerek bir çatışma ortamına götürüldü. Daha sonra sosyal medya desteği ile bu derinlik giderek arttı. İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin durdurma kararı ile birlikte bir uzlaşılabilirlik düşüncesi ortaya çıktı. Keşke bu karar daha önce alınmış olsaydı.

"POLİSİN ÇEKİLMESİ İSABETLİ"

Eylemleri farklı amaçlara sürüklemek isteyenlere de fırsat vermemek için polisin geri çekilmesinin uygun olduğunu düşünüyorduk. Nitekim polisin de alandan çekilerek bu tür prokasyonlara prim verilmemiştir. O yüzden polisin çekilmesi isabetli olmuştur. Bu konuda bir başka hususu da dikkatlere sunmak isterim, dün barış projelerinin mimarı olarak lanse edilen ve Öcalan'la görüşen hükümetin bu olaylarda rol aldığını görüyoruz.

Sabahlara kadar yapılan eylemler ve karşı duruşlar artınca, mahkeme kararını 15 ay sonra vermiştir. Bu eylemi demokratik bir eylem olarak görüp, kararını başında vermiş olsaydı Türkiye böyle bir duruma gelmezdi. Toplumun bazıları görüşlerini demokratik yolla ortaya koyarken, bazıları da görüşlerini belirtmiş olurdu.

BAŞBAKAN MHP'Yİ BU OLAYLARDA GÖSTERDİ

Başbakan'ın, MHP'yi de bu olaylarda gösterdiğini görüyorum. MHP'nin hiçbir ferdi bu eylemlerde yer almamıştır. Arkadaşlarımızın tamamından, katılmamaları yönünde hassasiyet göstermelerini istedik. Ancak Başbakan MHP'yi diğer muhalefet organizasyonlarıyla birlikte bu eylemlerde göstermeye çalıştı.

Bu haber toplam 2368 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri