Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli'den AK Parti'ye destek!

19.02.2011 00:23
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den AK Partili Çelik’e destek geldi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD'ninAnkaraBüyükelçisi Francis Joseph Ricciardone'ye 'iç işlerimize karışma' diyenAK PartiGenel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'e destek verdi.

Ülkü Ocakları hizmet binasının açılışını yapan Bahçeli, gazetecilerin sorularını cevapladı. Oda TV operasyonu ile ilgili ABD Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone'nin Türkiye ile ilgili yorumlarına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in 'Kimse bizim içişlerimize karışamaz' şeklindeki değerlendirmelerine de Bahçeli, ''Ee doğru söylemiş, kimse içişlerimize karışmasın'' şeklinde cevap verdi.

Son günlerde yaşanan Balyoz Davası tutuklamaları ile ilgili sorulan soruya ise Bahçeli, yargı sürecini dikkatle takip ettiğini belirterek, "Yargı sürecinin sonucunu beklemek zorundayız. Her gün yeni olaylar karşısında çok farklı değişik yorumlar getirerek olayı daha da anlaşılmaz hale getirmenin bir anlamı yoktur. Herkes sabırlı olmalıdır. Tutuklamalar devam ediyorsa geçmişteki tutuklamalar ile beraber onları da sabırla sonucunu beklemek lazım. Yargıya güvenerek hareket edelim, bakalım yargı ortaya neyi koyacak, onu da hep beraber milletçe görelim." ifadesini kullandı.

Haziran'da yapılacak milletvekilliği seçimlerinde her ilden nüfusa göre milletvekili çıkartılması ile ilgili soru üzerine Bahçeli, konuyu tam olarak inceleyemediğini, basın aracılığı ile öğrendiğini söyledi. Her ilden bir milletvekilliğinin çıkmasının ''tabii bir hal'' olduğunu ifade eden Bahçeli, mevcut nüfusa göre belirli milletvekillerinin öncelikle birer milletvekilliğini illere dağıtmasıyla eşitlik sağlamasında büyük bir fayda olduğunu söyledi. Nüfusu fazla olan unsurlarıyla illerin milletvekili sayısını belirlemede TBMM'de güzel bir çalışma yapıldığını hatırlatan Bahçeli, şunları söyledi: "Bu düzenlemede söz gelimi, Bayburt 1 milletvekilliğine düşmüşken, bu iki milletvekilliğine gelmişti. Böylelikle de illerimizde demokrasiye uygun bir rekabetin doğmasına fırsat veriliyordu. Şimdi zannediyorum CHP'nin, Anayasa Mahkemesi'ne başvurusuyla iptal edildi. Şu an yeni bir düzenleme ihtiyacı hissediliyor. Hükümetten bir çaba ortaya koymalarını bekliyoruz. Bizim anlayışımıza göre, geçmişteki uygulama çok doğruydu. Eğer bir milletvekilinin bulunduğu ilde, seçim yapmaya çalışırsanız, mevcut seçim sisteminin mantığına ve ruhuna ters düşer. Mesela, Gümüşhane'de milletvekilliği sayısını 1'e düşürmüşseniz, basit çoğunluk esasına kaçarak seçim yapılmış olur ki, bu Türkiye genelindeki uygulamasını da sistemin ruhuna aykırı kılar. TBMM'de bir seçim kararı alınırken, milletvekillerinin illere göre dağılımı gözden geçirilmelidir. Her ilin en az 2 milletvekilliği ile temsiline imkan sağlayan düzenlemenin korunması için MHP üzerine düşen gayreti gösterir.'' 

Bu haber toplam 2362 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri