Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Clinton: Bahreyn ve müttefikleleri yanlış yolda

16.03.2011 20:24
ABD, Bahreyn'de göstericilere karşı "aşırı güç ve şiddet" kullanımına karşı olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, sosyal paylaşım sitesi twitter'da yayımladığı mesajda, "Göstericilere karşı aşırı güç ve şiddet kullanımına itiraz ediyoruz. Kaygılarımızı bugün doğrudan Bahreyn'e ilettik" denildi.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da ziyaret için bulunduğu Mısır'dan, Amerikan CBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Bahreyn ile göstericileri bastırmasına yardım etmek için bu ülkeye asker gönderen Körfez'deki müttefiklerinin, "yanlış yolda" olduğunu söyledi.

Clinton, Bahreyn'de olanları tehlikeli bulduklarını belirterek, göstericilerin isteklerine ve taleplerine güvenlik tedbirleriyle verilecek bir yanıt bulunmadığını düşündüklerini kaydetti.

Bahreyn'e, göstericilerle siyasi anlaşma sağlanması için görüşme yapması çağrısında bulunduklarını belirten Clinton, bunu aynı zamanda Körfez İşbirliği Konseyi üyesi olan bölgedeki ortaklarına çok açık biçimde ilettiklerini söyledi. Clinton, Bahreyn hükümetine destek için bu ülkeye asker gönderen ülkeleri kast ederek de "yanlış yoldalar" dedi.

-MALİKİ-

Bu arada Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Bahreyn'e asker gönderen komşu ülkelerin müdahalesinden kaygı duyduğunu bildirdi.

Irak Başbakanlık makamından yapılan açıklamaya göre Maliki, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile yaptığı görüşmede, Bahreyn'e komşu ülkelerin asker göndermesinin "sorunu çözmek yerine, bölgedeki durumun karmaşıklaşmasına ve mezhep gerginliğinin alevlenmesine yol açacağını" söyledi.

Bahreyn'de bir aydır gösteriler düzenleyen, nüfusun çoğunluğunu oluşturan Şiilere son günlerde sert müdahalede bulunulurken, Körfez İşbirliği Konseyi'nin kararıyla Suudi Arabistan ve diğer üye ülkelerden 1000 kadar asker dün bu ülkeye gönderilmişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1716 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri