Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan açıkladı; o belediyeler kapanacak!

06.10.2012 18:42
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, nüfusu 2 binin altında olan belediyelerin kapanacağını söyledi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin , yeni hazırladıkları 'Belediyeler Kanunu'nda, belediye kurulması için 5 bin nüfus şartı getirdiklerini, 2 binin altında nüfusa sahip belediyelerinde söndürüleceğini açıkladı.

'Muhtarların Yeni Anayasa'daki Yeri' konulu toplantı Ankara Sanayi Odası (ATO)'da yapıldı. Toplantıya İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu eski Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi başta olmak üzere, Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Türkiye'nin 7 bölgesinden konfederasyon temsilcileri katıldı.

Geleceğin yine kırsalda olacağını belirten İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, kırsal kesimlerde asgari şehir şartlarının sağlanmasının önemine dikkat çekerek, kentlerdeki alt yapı projelerinin aynısının köylerde de yapılması ile bunu sağlayacaklarını ifade etti.

Köyler insan hayatının her döneminde olmasa da belli dönemlerinde olduğunu vurgulayan Şahin, köyün insanımızın aslı olduğunu, bunun da köyün mahallenin ve kentin düşmanı olduğu anlamına gelmediğinin altın çizdi. Türkiye'deki nüfus dengesizliğine de dikkat çeken Şahin, beldelerde nüfusu 50'nin altındaki mahalleler ile nüfusu 250'nin altında olan köyler olduğunu dile getirerek, nüfusu 250'nin altında 18 bin köy ile nüfusu 50'nin altında 3 bin mahalle bulunduğunu söyledi.

Yeni 'Belediyeler Kanunu'na da işaret eden Şahin, yeni belediye kurulması için 5 bin şartını getirdiklerini, 2 binin altındaki belediyelerin ise söndürüleceğini belirtti.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu eski Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de, yerel yönetimlerde yapılacak düzenlemelerin önemine vurgu yaptı.

Muhtarlara seslenen Tanrıverdi, özellikle hazırlanan Yeni Köy Kanunu ile muhtarların özlük haklarının düzeltileceğini kaydetti. Kırsal kesimlere her türlü hizmetin gidebilmesi için bu düzenlemelerin önemli olduğunu aktaran Tanrıverdi, muhtarlara bir de müjde verdi. Bazen medyaya da yansıdığını anımsatan Tanrıverdi, muhtarlığın yada muhtarlıkların asla ve asla kaldırılmasının söz konusu olmadığını vurguladı.

Çıkarılacak Büyükşehir Kanunu ile ise beldeler ile köylerin mahalleye dönüşeceğini ve mahallelerin artacağını buna paralel olarak ta muhtarların artacağını ifade eden Tanrıverdi, hiçbir zaman muhtarları yok saymadıklarını ve muhtarların sorunlarına duyarlı olmaya devam edeceklerini söyledi.

Tanrıverdi'nin muhtarlara yönelik bu müjdeleri üzerine muhtarlar Tanrıverdi'yi ayakta uzun süre alkışladı.
 

Bu haber toplam 3764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri