Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan açıkladı: Türkiye Sibirya'dan petrol çıkaracak

22.04.2013 02:52
Enerji Bakanı Taner Yıldız, TPAO'nun bir Macar şirketiyle Sibirya'da petrol çıkacağını açıkladı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün Antalya'da bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette dikkat çekici açıklamalar yaptı.

TEKLİF MACARLAR'DAN

Bugün'den Zafer Özcan'ın haberine göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Macar MOL'un ortaklık yapacağını ve Sibirya'da petrol çıkaracağını açıklayan Yıldız, teklifin de Macarlar'dan geldiğini vurguladı. 1950'den bu yana 50 milyon varil petrol çıkarılan Baytugan'da, bu ortaklık sonrası üretim hedefi 2040'a kadar ilave 100 milyon varil. Ortaklık sonrası günlük kapasitenin 6 bin tondan 12 bin tona çıkması bekleniyor. 100 milyon varilin yarıya yakınını Türkiye çıkaracak.

ANLAŞMA MAYIS SONUNA KADAR İMZALANACAK

Sibirya'da Volga Ural bölgesinde buluna Baytugan üretim sahasına ilaveten Macarlar'ın üretim lisansının bulunduğu birkaç bölge için daha ortaklık söz konusu olacak. Anlaşmanın mayıs sonuna kadar imzalanması bekleniyor. Yıldız ayrıca, Libya'nın Fizan bölgesinde de TPAO'nun petrol arayacağını ifade etti.

 

Kuzey Irak boru hattının tamamlanmasını ve 70 milyon varil kapasitesinin olmasını istediklerini de belirten Yıldız, "Orada Gazprom Neft ile ortağız ve üçüncü ülkelerde Rusya ile daha çok ortaklık yapmak istiyoruz" dedi.

"ARZ SIKINTISI OLUR DİYENLER YANILDI"

Enerji piyasasına ilişkin güncel konuları da değerlendiren Yıldız, kışın havaların fazla soğuk olmamasının Türkiye'nin son 6 aylık gaz talebini 800 milyon metreküp azalttığını söyledi. Yıldız bunun gaz faturasını 500 milyon dolar azalttığını vurguladı. Yıldız, "Arz sıkıntısı olur diyenler yanıldı" dedi.

"YAZIN ELEKTRİK SIKINTISI OLMAZ"

Kışın çok soğuk geçecek diyenlerden sonra yaz ayları kavurucu geçecek diyenler olduğunu da hatırlatan Yıldız, şunları söyledi: "Yazın kavurucu geçmesi yine enerji talebinin arması demek ama biz ona hazırız. Klimalar ve buzdolapları çok çalışsa da elektrik sıkıntısı olmaz. Hem gaz hem elektrik de şu an arz fazlamız var."

"ASIL PROBLEM KAÇAK SULAMALAR"

Yıldız, bu yıl kaçak elektrik kullananlara müsamaha göstermeyeceklerini de ifade etti. Konutların elektrik arzında sorun oluşturmadığını belirten Yıldız, asıl problemin Nevşehir, Urfa, Mardin ve Diyarbakır'daki kaçak tarımsal sulamalar olduğunu vurguladı. Yıldız, abone olan çiftçinin bütün talebini karşılayacaklarını da belirtti. Yıldız, "Kaçakları karşılamak durumunda değiliz" dedi.

Enerji Bakanı Yıldız, çözüm sürecinin Doğu ve Güneydoğu'daki kaçak elektiriği de azaltacağını belirterek, PKK'nın halka 'elektrik faturası ödemeyin' telkini yaptığını, bunun sona ermesiyle kaçakların azalacağını ifade etti.

KALİTESİZ KÖMÜRLER İADE EDİLECEK

Türkiye'nin her yıl Rusya'ya yüklü miktarda doğalgaz faturası ödediğini hatırlatan Bakan Yıldız, "Çok para ödüyoruz, ama değdi. Şehirlerimizin havası temizlendi" dedi. Bazı iller için hükümetin dağıttığı kömürlerden kirlilik şikayeti geldiğini belirten Yıldız, şöyle devam etti: "Geçen yıl üç ilden kalitesiz kömür şikayeti geldi. Valilere şikayet konusu kalitesiz kömürü iade etmelerini söyledim. Bundan böyle bu tip kömürler iade edilecek."

GÜNEŞ ENERJİSİNE GEÇİŞ İÇİN ALTYAPI HAZIR

Güneş enerjisine geçiş için altyapının artık hazır olduğunu belirten Bakan Yıldız, güneş kolektörü üretecek 6 firma kurulduğunu belirtti. Yıldız, "Güneş işi kısa sürede patlama yapar" dedi. Sinop'taki ikinci nükleer reaktör konusuna da değinen Yıldız, gecikmenin Çinliler ile Japonların çekişmesinden kaynaklandığını ancak bunun da Türkiye'nin lehine olduğunu söyledi.

Bu haber toplam 2556 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri