Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan Çelik'ten memur rotasyonu açıklaması

12.04.2013 12:54
Faruk Çelik, devlet memurlarını ilgilendiren düzenlemelere ilişkin bilgi verdi.

Katıldığı bir televizyon programında 657 Sayılı Devlet memurları Kanunu'nda yapılacak düzenlemelere ilişkin bilgi veren Bakan Çelik, Kamuda rotasyon haberlerine de değindi. Çelik, bu ifadenin kamuda antipati oluşturduğunu, bunun yerine yurt geneline personelin dengeli dağılımı ifadesini kullandı.

"HAKKARİ'Sİ DE BİZİM İZMİR'İ DE.."

"Hakkari'si, İzmir'i bizim değil mi?" diye soran Çelik, farklı yöntemlerin olduğunu, mesela çakılı kadro olarak kalması gibi söylemleri hatırlatarak, 10-20 yıl bir yerde kalmanın insan hakları ve çalışma şartları açısından doğru olup olmadığını yöneltti.

EŞİT BİR DAĞILIM OLACAK

Bölgeye göre farklı ücret tarifesi için de Çelik, sosyal tarafların kamu hizmetinin bütün bölgelere eşit dağıtılması konusunda hem fikir olduğunu söyledi. Çelik, bu şekilde olması halinde bazı bölgelere ve illere personel gönderemeyeceklerini dile getirdi. Çelik, yapılması gerekeni şöyle özetledi: "Adil bir şekilde, eşit bir şekilde dağılımını sağlayacak ve onların hukukunu gözetecek bir anlayışta buluşmamız gerekiyor. Bu bizim zorlanacağımız bir şey değil."

 

ÜCRET FARKLILAŞTIRILMASINA KAPALI DEĞİLİZ

Her alanda böyle bir rotasyonun da söz konusu olmadığını anlatan Çelik, ağırlıklı meslek gruplarına uygulanacağını ifade etti. Zaten bazı kurumlarda rotasyonun uygulandığının altını çizen Bakan Çelik, Gümrük Bakanlığı'nın başlattığını, poliste, sağlıkta ve eğitimde bunun uygulandığını aktardı. Çelik, kendilerinin bu düzenlemeyi bir çatı düzenlemesi olarak gördüklerini dile getirerek, bakanlıklara göre değil de ihtiyaca göre belli bir süreliğine personelin gönderilmesi olarak özetledi. Çelik, ücret farklılaştırılmasını da bugün konuşacaklarına dikkat çekerek, bu teklife de kapalı olmadıklarını kaydetti.

Bu haber toplam 2262 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri