Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan Cevdet Yılmaz: Dinlemeler gayri ahlaki bir davranış‏

26.02.2014 15:08
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Paralel yapının gerçekleştirdiği dinlemelere sert tepki gösterdi: “Bunlar eski Türkiye özlemi. Gayri ahlaki, gayri hukuki davranışı kınıyorum.”

Gazeteci Yazar Aslan Değirmenci ile Kanal 5’te Son Gündem’e konuk olan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Paralel yapının gerçekleştirdiği dinlemelere sert tepki gösterdi. Yılmaz,Mizana uydurulmuş gibi gösterilse de kanunsuz bir dinleme olduğunu ifade etmek isterim. Birbiriyle hiç bir şekilde ilgisi olmayan çok değişik kesimlerden  bu kadar sayıda  insanı uydurma bir örgüt ismi adı altında toparlayıp izlemek gayrı kanuni, gayrı ahlaki bir davranıştır. Bunun dışında iki boyutuyla ben bu konunun ele alınması gerektiğine inanıyorum. Bir tanesi mahremiyet boyutudur. Bizim inancımızda ve evrensel hukukta kişilerin özel hayatı çok önemlidir. Özgür olmak için mahremiyetinizi korumak durumundasınız. Mahremiyetin olmadığı yerde özgürlük olmaz. İkinci boyutu var bir de… Milli güvenlik boyutu… Bakın bu dinlemelerde bakanlardan müsteşarlardan kamu görevlilerinden çok değişik kesimlerden çeşitli alanlardan sorumluluklar üstlenmiş insanlar var. Bu boyutuyla da değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Türkiye'de kamu görevini ifa etmekte olan, siyaset yapmakta olan insanları dinlemenin ne anlamı vardır? Bunlar kimin nasıl işine yarayacaktır? Asıl amaç nedir? Bu soruları da sormamız gerekiyor. Özellikle dış dünyayla bağlantılı bir şekilde bu elde edilen dinlemelerin nasıl kullanıldığını çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. Bu yönüyle de bu hadiseler aslında bir milli güvenlik problemidir, hepimizin hassasiyetle yaklaşması gereken konulardır” dedi.

 

Dinlemeleri ‘skandal’ olarak değerlendiren Bakan Yılmaz, “Toplum olarak ve tüm siyaset kurumu olarak, bu konunun üzerine gitmeliyiz. Bakın bir partiyi kastetmiyorum,sadece hükümet demiyorum. Hepimiz bu skandala tepkimizi göstermeliyiz. Bu zihniyetle hareket etmediğimiz sürece bu ahlaki tavrı göstermediğimiz sürece bunlar yaşanmaya devam edecektir. Bu gün filanca isimler olacak, yarın başka isimler olacak” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri